Jak leczyć te bóle brzuszka i zaparcia u dziecka?

Witam. Mój maluszek ma skończone 3 miesiące. Od 3 tygodnia życia pije mleko bebilon comfort ponieważ miał mocne kolki i problemy z kupka. Od dłuższego czasu na policzku utrzymuje się rumień, na początku były kostki na dwóch policzkach stosowaliśmy szare mydło i na jednym została jedna mała plamka a drugi jest cały zaczerwieniony szorstki. Lekarz kazał zmienić na Mleko ha. Po 2 dniu podawania na policzku nic się nie zmieniło ale powrocily bóle brzuszka i to bardzo mocne i zaparcia.. Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam, po pierwsze, do nowego mleka dziecko musi się przyzwyczaić – to może trwać nawet 2 tygodnie. Po drugie, Pani dziecko prawdopodobnie reaguje alergicznie na mleko, więc być może należy rozważyć zmianę mleka na inne – niekoniecznie mam na myśli powrót do mleka, które początkowo piło niemowlę. Szorstkie policzki i rumień mogą być spowodowane atopowym zapaleniem skóry lub alergią na białka mleka. Proszę zapoznać się z tym artykułem, charakteryzuje objawy skazy białkowej i towrzyszącej jej czasem atopii: https://parenting.pl/alergia-na-bialko-mleka-krowiego-objawy-skorne. Warto wiedzieć, że kolki związane z problemami trawiennymi również mogą być oznaką alergii, zatem powrót do mieszanki mlekozastępczej dla zdrowych maluchów, niezagrożonych alergią, może nie być dobrym rozwiązaniem. Mleko hipoalergiczne, czyli HA, to mleko profilaktyczne zawierające białka o nieznacznym stopniu hydrolizy, tymczasem można wprowadzić mleko zawierające białka o znacznym stopniu hydrolizy. W tych ostatnich białka mleka krowiego zostały rozbite na małe fragmenty, by zminimalizować ryzyko uczulenia. Ponadto na rynku dostępne są mieszanki na bazie mleka koziego, a także sojowego, inne nie zawierają laktozy lub glutenu – wybór zależny jest od alergenu, na który reaguje niemowlę. Tutaj jeszcze odpowiedź naszego eksperta na temat alergii u niemowląt oraz doborze mleka modyfikowanego: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/alergia-na-mleko-u-niemowlaka. Proszę porozmawiać na ten temat z pediatrą, z zaznaczeniem objawów występujących u dziecka – skórnych oraz jelitowych. To lekarz decyduje o ewentualnej zmianie mleka modyfikowanego na inne. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.