Czy mleko krowie wywołało zaparcia u dziecka?

Zamieniłam mleko modyfikowane, na mleko krowie u córki 2.5 roku i od tego czasu zaczęła mieć zatwardzenie. Czy to może być spowodowane mlekiem krowim? Czy powinnam znowu dawać modyfikowane? Dodam że córka w nocy budzi się często na mleko

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Problem, o którym Pani pisze może występować bardzo często u dzieci w różnym wieku, które spożywają mleko krowie. Wynikać to może z niedojrzałości układu pokarmowego, ale również z nietolerancji laktozy oraz białka mleka krowiego. W dzisiejszych czasach, coraz więcej dzieci ma problemy z alergią pokarmową właśnie na białko mleka krowiego.

Napisała Pani, że po zmianie mleka nastąpiły poszczególne objawy ze strony układu pokarmowego. Należy podkreślić, że każdy organizm dziecka jest inny i inaczej reaguje na zmiany w diecie. Może to dotyczyć również dzieci w starszym wieku, nie tylko niemowląt.

Prawdopodobnie, któryś ze składników zawartych w mleku krowim spowodował u Pani dziecka nietolerancję, która objawiła się między innymi zaparciami i problemami z wypróżnieniami.

Zalecamy Pani spróbować wyeliminować mleko krowie z jadłospisu dziecka. Można z powodzeniem spróbować zastąpić go mlekiem roślinnym (między innymi sojowym, kokosowym, czy migdałowym). Napoje roślinne są wzbogacane wapniem oraz witaminami, także nie powinny prowadzić do niedoborów tych związków. W ostateczności można by powrócić do spożywania mleka modyfikowanego dla alergików. Preparaty takie zawierają zamiennik białka mleka krowiego, a także pozbawione są laktozy.

W razie wszelkich wątpliwości oraz nawracających się problemów jelitowych, zalecamy Pani konsultację z lekarzem pediatrą lub alergologiem. Specjalista po dokładnym zbadaniu dziecka zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/zaparcia-u-dzieci-charakterystyka-przyczyny-objawy-diagnoza-leczenie

https://parenting.pl/sposoby-na-zaparcia-u-dziecka

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-mleko-krowie

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-nabial

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.