Jak pomóc niemowlęciu przy bólach brzucha?

Witam. Bardzo proszę o interpretację wyników i porade, bo już sama nie wiem co robić, bylam u dwóch pediatrow i każdy mówi co innego. Syn (7miesiecy,karmiony piersią) , dwa miesiące temu płakał kilka dni z powodu bólu brzuszka(kolka od urodzenia) po wynikach badan jeden pediatra stwierdza alergie pokarmową, drugi nie każe nic dalej z tym robić tylko obserwować. Nie wiem w końcu czy dziecko jest uczulone i czy wprowadzać np. kaszki mleczno ryżowe czy nie? Sama ograniczylam nabial i już rzadziej zdarzają się bóle, chciałam zrobić testy, ale pediatra odradzil.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie wspomina Pani, jakie badania zostały wykonane – bez nich zinterpretowanie zachowania niemowlęcia czy zdiagnozowanie jego dolegliwości jest niemożliwe.

Jeżeli jest to alergia pokarmowa na białka mleka krowiego, to może ona z czasem ustąpić, a do tego momentu faktycznie zaleca się obserwację, a także – w cyklach kilkumiesięcznych – tzw. prowokacje. Oznacza to, że np. za kilka miesięcy (po 1. r.ż. dziecka) może Pani spróbować podać mleko krowie dziecku i obserwować reakcję dziecka. Z drugiej strony przy alergii na BMK ograniczenie nabiału przez karmiącą matkę jest niewystarczające – konieczne jest całkowite wyeliminowanie mleka krowiego i jego pochodnych z diety matki i dziecka.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, być może rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-niemowlat.

Póki dziecko karmione jest piersią nie ma konieczności tak wcześnie podawać mleka krowiego – spokojnie może się Pani z tym wstrzymać. Jeżeli natomiast u dziecka występują tylko bóle brzuszka, to niewykluczone, że jest to kwestia niedojrzałości układu pokarmowego czy przejściowych problemów z trawieniem laktozy zawartej w mleku (także kobiecym).

Zachęcam do lektury również tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-mleko-krowie-u-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.