Czy moje dziecko wykazuje objawy alergii?

Dzień dobry. Jestem mama trzytygodniowego noworodka. Karmie go piersią plus jedno lub dwa karmienia mlekiem modyfikowanym. W ostatnich dniach zauważyłam że po każdym karmieniu piersią mały jest niespokojny, rozdrażniony, trochę płaczę. W ciągu dnia praktycznie nie śpi. Są to krótkie około 20 minutowe drzemki a następnie około 3 godziny mały jest niespokojny. Budzi się co chwilę jakby czymś wystraszony, podnosi rączki i nóżki. Po mleku modyfikowanym wygląda to podobnie. Mleko modyfikowane jakie my podaje to Bebiko Ha ponieważ mąż miła skazę białkową. Pediatra nie stwierdził ze u małego jest ale mamy stosować to mleko. Zastanawiam się jednak czy może jednak coś jest na rzeczy i mały ma rzeczywiście jakąś alergie skoro się tak zachowuje. Dodam że odstawiłam większość produktów zawierających nabiał a i tak nie widzę poprawy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani synek może mieć po prostu kolki jelitowe – w ten sposób manifestuje się niedojrzałość układu pokarmowego niemowlęcia, który nie może poradzić sobie z trawieniem mleka. Jeżeli nie ma żadnych zmian skórnych czy podejrzanych stolców – z krwią, ropnych czy ze śluzem – to nic nie wskazuje na skazę białkową i być może podawanie mleka hipoalergicznego jest na wyrost.

O kolce jelitowej przeczyta Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Jeżeli jednak będzie wskazane wykluczyć z diety dziecka oraz również Pani diety produkty zawierające białka mleka krowiego, to ograniczenie ich spożycia, o którym Pani wspomina, będzie niewystarczające. U dzieci z alergią na BMK konieczne jest całkowite wykluczenie wszystkich produktów zawierających białka mleka – w tym słodyczy, pieczywa, wielu wędlin i innych, które mogą zawierać mleko i jego przetwory. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-mleko-modyfikowane.

Z kolei gwałtowne wybudzanie się dziecka z charakterystycznym wyrzutem rąk i nóg to tzw. odruch Moro – typowy dla niemowląt objaw niedojrzałości układu nerwowego, który nie świadczy o niczym niepokojącym. Jest naturalny i mija z upływem czasu.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://zywienie.abczdrowie.pl/pokarm-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.