Jak zdiagnozować alergię u dziecka?

Dzień dobry. U mojego 6 tygodniowego dziecka, karmionego tylko piersią, jest podejrzenie alergii na białko mleka krowiego. Z mojej diety wyłączyłam nabiał i rzeczy zawierające mleko/białka mleka. Mam 2 pytania: 1. Czy powinnam wykluczyć również rzeczy, na których jest informacja, że mogą zawierać mleko/białka mleka (czy przy spożyciu ilości śladowych nie mają one możliwości przeniknięcia do mleka)? 2. Czy powinnam wykluczyć również rzeczy, na których jest informacja, że mogą zawierać laktozę (teoretycznie wiem, że jest to cukier a nie białko, ale wolę się upewnić)? Z góry dziękuję za odpowiedź,

Redakcja abcZdrowie

Witam,

konieczność wykluczenia z diety matki karmiącej mleka oraz produktów bezmlecznych, które jednak mogą zawierać śladowe ilości mleka, gdyż jest ono wykorzystywane na linii produkcyjnej danego zakładu, jest zależne od dolegliwości, a raczej stopnia ich nasilenia. Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-skaza-bialkowa.

Zazwyczaj konieczne jest wyeliminowanie tylko mleka, jego przetworów i produktów zawierających białka mleka (co wymaga dokładnego studiowania etykiet, gdyż białka mleka mogą być także w pieczywie czy wyrobach garmażeryjnych i słodyczach). Niekiedy konieczne jest wyeliminowanie także wołowiny, cielęciny, jaj, soi i jej przetworów. O tym jednak decyduje lekarz, w sytuacji gdy odstawienie mleka nie przynosi efektu. Być może zechce Pani przeczytać także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-niemowlat.

Laktoza, czyli cukier mleczny, znajduje się także w mleku kobiecym, więc nie sposób jej wyeliminować, mimo że wiele noworodków wykazuje objawy nietolerancji laktozy. Jest to stan przejściowy, objawiający się najczęściej łagodnymi problemami trawiennymi, które można rozwiązać przez podawanie enzymu laktazy dziecku. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-laktozy-dzieci. Nietolerancja laktozy nie jest jednoznaczna z nietolerancją białek mleka krowiego – to są dwa odrębne zagadnienia, a ponadto, jak już wspominałam, eliminacja nabiału nie spowoduje braku laktozy w mleku matki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.