Jakie mleko podać dziecku przy skazie białkowej?

Witam, u synka ( 17 miesięcy) lekarz pediatra w związku z licznymi przesuszeniami na skórze podejrzewała skazę białkową. Odstawiliśmy nabiał. W zamian mleka modyfikowanego dostaliśmy preparat mlekozastępczy nutramigen puramino. Problem w tym, że syn nie chce go pić, swojego mleka też nie. Boimy się, aby nie zabrakło mu witamin i wapnia. Czy w zamian możemy podawać mleko ryżowe, sojowe czy owsiane? A może bez laktozy? Zmiany skórne się cofnęły, syn chętnie zjada obiady, owoce itp. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w takim wypadku należy wprowadzić jak najwięcej produktów bogatych w wapń. Należą do nich orzechy, warzywa strączkowe, ziemniaki, warzywa liściaste i krzyżowe. Jeżeli jednak dziecko ma apetyt, chętnie je różnorodne pokarmy, to nie ma powodu do obaw.

Więcej informacji na temat wapnia w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/wapn-w-diecie-dziecka.

Co do mleka ryżowego czy sojowego lub owsianego, to radziłabym zachować ostrożność. Przede wszystkim należy bacznie sprawdzać skład takich produktów, które w rzeczywistości nie są mlekiem, ale napojem roślinnym i nierzadko znajduje się w nich dodany tłuszcz, cukier i wiele innych. Ponadto mleko ryżowe może zawierać arsen, więc jest niewskazane dla dzieci, podobnie jak produkty sojowe.

Chorzy na skazę białkową nie mogą spożywać także mleka bez laktozy, ponieważ laktoza to cukier mleczny, zaś u chorych alergenem jest nie cukier, a białko obecne w mleku i jego przetworach.

Tutaj odnajdzie Pani więcej informacji na temat skazy białkowej: https://portal.abczdrowie.pl/skaza-bialkowa-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.