Nietolerancja laktozy czy skaza białkowa: na co wskazują opisane objawy?

Syn właśnie skończył 8 miesięcy. Od tygodnia nie jest już karmiony piersią. W 2 tygodniu przed ukończeniem 6 miesięcy zaczęłam podawać mu ekspozycyjną dawkę glutenu w postaci kaszki pszenno - ryżowej zrobionej na mleku Bebiko 1, a potem na Bebiko 2 - raz dziennie 100 ml (podawana łyżeczką), oprócz tego był karmiony piersią. Powoli też zaczęłam wprowadzać mu zupki jarzynowe, mięso i żółtko. Syn zaczął odrzucać pierś w dzień (tylko 1 karmienie ok. godz. 15 - 16), ssał zaś w nocy 3 razy, co 3 - 4 godz. i rano, czasem na wieczór. Był głodny, więc zaczęłam dokarmiać go Bebiko 2 w ilości 150 ml raz dziennie, potem 2 i czasem 3 razy. Odkąd zaczęłam zwiększać mu ilość mleka modyfikowanego zaczął oddawać 2-3 razy dziennie luźne, ze śluzem i o bardzo silnym kwaśnym zapachu stolce, mocno odparzające pupę. Ponadto ma wysypkę na buzi - taka szorstka "kaszka" oraz na brzuchu. Jeden pediatra przepisał N***, D*** i Bebilon pepti, na wysypkę maść robioną z kwasem bornym i wit. A. Drugi lekarz zalecił mleko HA (obojętnie jakie) przez 2 tyg., D*** 2kapsułki / dziennie, pielęgnację skóry emolientami. Gdyby mleko HA nie pomogło to Bebilon Pepti. Podaję NAN HA 2, czy lepsze byłoby mleko Humana HA 2 Premium (ma niższą ogólną zawartość laktozy, choć w składzie jest wyszczególniona laktoza, a w NAN - nie) czy Bebilon Comfort? Czy jeśli mleko HA nie pomoże jest sens spróbować z mlekiem Enfamil bezlaktozowym? Jak stwierdzić, czy to nietolerancja laktozy (przemawiają za tym kwaśne kupy) czy białka mleka?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Nietolerancja laktozy jest zaburzeniem trawienia, w którym organizm wytwarza za mało lub nie wytwarza wcale laktazy, enzymu wymaganego do prawidłowego rozkładu laktozy (cukru obecnego w mleku i innych produktach nabiałowych). W przypadku nietolerancji laktozy spożycie produktów zawierających laktozę prowadzi do nadmiernej produkcji gazów trawiennych (wzdęcia i kurczowe bóle brzucha) i często do wodnistej biegunki. By zdiagnozować to schorzenie najczęściej stosuje się nieinwazyjne metody pośrednie badania aktywności laktazy: analizując obecność wodoru w powietrzu wydechowym, poziom glukozy w surowicy krwi, badania moczu, czy pH kału. Testy przeprowadza się na czczo i wymaga się wypicia przed badaniem płynu zawierającego laktozę. Nie wymagają hospitalizacji pacjenta.
Skazą białkową natomiast określa się różne objawy alergii pokarmowej (zazwyczaj na białka mleka krowiego, ale nie tylko), która najczęściej manifestuje się jako atopowe zapalenie skóry (AZS). Jednakże skaza białkowa może także dawać o sobie znać poprzez zwiększoną podatność na infekcje, problemy z układem moczowym (nocne moczenie się) czy nieznośne zachowanie dziecka. Bardzo ważne jest uważne obserwowanie dziecka i eliminacja z jego diety (lub z diety matki karmiącej piersią) wszystkich produktów powodujących występowanie zmian. W ustaleniu winowajcy bardzo pomocne jest prowadzenie dzienniczka, w którym zapisywane są produkty zjadane przez dziecko (lub karmiącą je piersią matkę) i towarzyszące temu objawy. W zależności od stopnia nasilenia skazy białkowej i rodzaju produktu szybkość pojawiania zmian alergicznych może być bardzo różna. Dlatego każdy nowy produkt, szczególnie jeśli jest podejrzany o wywoływanie alergii, powinno się wprowadzać pojedynczo, z kilkudniowym odstępem.
Proszę zatem zastosować się do zaleceń pediatry. Gdyby nie zaobserwowała Pani oczekiwanych efektów, proszę ponownie skonsultować się z lekarzem.