Co robić z suchą skórą twarzy u dziecka?

Dzień dobry, Mój 11 miesięczny synek ma od niedawna sucha skórę na policzkach, klatce piersiowej, ramionach i udach. Czasem się drapie w nocy. Czy można wykluczyć skaze białkową, gdyż karmie go piersią i nigdy nie było problemów a caly czas jem nabial, czy ta skaza może się ujawnić dopiero po rozszerzaniu diety i podawaniu nabialu? Czy atopowe zapalenie skóry także pojawiło by się wcześniej?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Problemy ze skórą bardzo często dotykają niemowlęta oraz starsze dzieci. Spowodowane to może być wieloma czynnikami, zarówno alergicznymi, jak i środowiskowymi.

Delikatna skóra niemowlęcia jest szczególnie narażona na podrażnienia i przesuszenia oraz działanie czynników drażniących. Bardzo często wynika to z niewłaściwej pielęgnacji skóry poprzez niedostateczne nawilżenie, a także pod wpływem działania pewnych alergenów. Zmiany skórne mogą występować również z powodu zmiany środków piorących oraz myjących, o niewłaściwym pH, zawierających substancje zapachowe oraz parabeny.

Atopowe zapalenie skóry objawia się zazwyczaj w pierwszym roku życia. Wyróżnia się występowaniem bardzo suchej skóry, swędzeniem, pieczeniem, wrażliwością na czynniki zewnętrzne, łuszczeniem się naskórka, a także obecnością krostek, grudek i pęcherzyków. Atopowa skóra jest szorstka, zrogowaciała i wrażliwa na dotyk.

Atopia występuje głównie na skórze twarzy, ale też na tułowiu, okolicach stawów, nadgarstków, łokci i kolan.

Możliwym jest również, że opisana reakcja skórna u Pani dziecka nastąpiła pod wpływem nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego, na przykład glutenu lub białka mleka krowiego.

Zalecamy wizytę u lekarza alergologa oraz dermatologa. Specjalista zdecyduje o prawidłowym kierunku leczenia tej przypadłości. Prawdopodobnie trzeba będzie też spróbować wyeliminować z diety wskazane produkty.

Bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka, poprzez używanie emolientów oraz środków myjących przeznaczonych do skóry atopowej i skłonnej do podrażnień.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/profilaktyka-azs

https://parenting.pl/czy-to-moze-byc-juz-azs

https://portal.abczdrowie.pl/atopowe-zapalenie-skory

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.