Atopowe zapalenie skóry u niemowląt: jak je skutecznie leczyć?

Witam serdecznie. Byłam dzisiaj z moim 2 - miesięcznym synem u dermatologa i stwierdzono atopowe zapalenie skóry. Pierwszy raz się z tą chorobą zetknęłam i nie wiem, jak długo się ją leczy i czy jest to do wyleczenia. Od dziś zaczynamy kurację przepisanymi maściami, ale chciałam się dowiedzieć również, na jakie produkty najbardziej ma uważać? Podkreślam, że karmię piersią. Słyszałam, że z tą chorobą walczy się nawet do 8 roku życia. Czy AZS jest chorobą nawracającą? U mnie i u męża nigdy nie było żadnej choroby związanej ze skórą. Serdecznie dziękuję za odpowiedź i poświęcony czas. Pozdrawiam serdecznie.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła i nawracająca choroba skóry, charakteryzująca się silnym świądem oraz widocznymi zmianami skórnymi. Pojawiają się one w różnych miejscach i mają różne nasilenie w zależności od wieku osoby chorej. Mimo licznych badań, wciąż nie poznano dokładnie przyczyny tej choroby.
Leczenie atopowego zapalenia skóry obejmuje profilaktykę, leczenie miejscowe i ogólne.
Olbrzymie znaczenie w postępowaniu z pacjentem z atopowym zapaleniem skóry odgrywa edukacja pacjenta i jego rodziny. Ma ona na celu uświadomienie pacjentowi przewlekłego charakteru choroby, której leczenie prowadzi wyłącznie do łagodzenia objawów. Ponieważ u każdego pacjenta różne czynniki mogą nasilać objawy choroby, stąd każdy pacjent musi być traktowany indywidualnie.
Działania profilaktyczne mają na celu m.in. rozpoznanie i eliminację czynników zaostrzających przebieg choroby. Znanych jest bardzo wiele czynników nasilających AZS. Wśród niemowląt i małych dzieci nietolerancja lub alergia pokarmowa mogą występować w ponad 50% przypadków. Pokarmami, które najczęściej powodują AZS są: mleko krowie, białko jaja kurzego, orzeszki ziemne, soja, ryby, owoce morza i czekolada. Pokarmy mogą zaostrzyć zmiany skórne zarówno po spożyciu jak i po bezpośrednim kontakcie. Należy pamiętać, że w rozwoju AZS odgrywa znaczenie nie ilość pokarmu ale jego jakość, stąd nawet minimalne ilości nietolerowanego pokarmu mogą wywołać znacznego stopnia zaostrzenie zmian skórnych. Postępowanie prewencyjne obejmuje również właściwą pielęgnację suchej skóry poprzez jej nawilżanie i natłuszczanie. Pacjenci z atopowym zapaleniem skóry powinni unikać mydeł, w ich miejsce powinni używać delikatnych preparatów w płynie. Bardzo korzystnie działają kąpiele lecznicze z użyciem tzw. emolientów – środków do stosowania zewnętrznego, obojętnych biologicznie, których podstawową funkcją jest natłuszczanie i nawilżanie skóry. Brak odpowiednich efektów po wprowadzeniu właściwej pielęgnacji skóry i unikaniu czynników zaostrzających, obliguje do zastosowania w terapii AZS miejscowych preparatów kortykosteroidów. Leki te działają przeciwzapalnie, przeciwysiękowo, przeciwświądowo i antyproliferacyjnie. Miejscowe kortykosteroidy pozostają najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą leczenia AZS, pod warunkiem właściwego ich stosowania.
Ponadto proszę pamiętać, że objawy AZS nasilają m.in. takie czynniki, jak:
- wysoka temperatura,
- suche powietrze,
- pocenie się,
- noszenie ubrań z tworzyw sztucznych,
- działanie dymu tytoniowego.