Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zarówno AZS, jak i skaza białkowa to reakcja organizmu na alergeny, objawiająca się w postaci zmian skórnych. AZS jest jednak pojęciem nieco szerszym, bo w przeciwieństwie do skazy białkowej oznacza reakcję nie tylko na białka mleka krowiego obecne w mleku i wszystkich jego przetworach, ale także na substancje alergizująca zawarte w kosmetykach, detergentach itd.

Więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-skaza-bialkowa oraz https://portal.abczdrowie.pl/azs-to-nie-koniec-swiata-jak-pomoc-choremu-kompleksowo.

Zarówno zmiany w wyglądzie kupy, jak i zmiany skórne u Pani dziecka mogą wskazywać na skazę białkową, ale także na atopowe zapalenie skóry, choć ono pojawia się właściwie u 20% niemowląt i oczywiście bardziej narażone są te dzieci, w których rodzinie pojawiały się alergie.

W sytuacji takich dolegliwości najłatwiej będzie wyeliminować najpierw produkty zawierające mleko krowie – jeśli karmi Pani mlekiem modyfikowanym, konieczna będzie zmiana mieszanki na HA, a jeżeli piersią – musi Pani wprowadzić dietę eliminacyjną, wykluczającą mleko, nabiał i produkty przetworzone z mlekiem w składzie (czyli wiele słodyczy ze sklepu, a nawet produktów typu keczup, gotowe sosy, które mogą zawierać np. mleko w proszku).

Oczywiście wskazana jest także odpowiednia pielęgnacja delikatnej skóry dziecka. Na ten temat może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-azs-5-zlotych-zasad-pielegnacji-atopowej-skory-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy