Co zrobić aby dziecko z AZS przesypiało noce?

Mam 19 miesięczna córeczkę z AZS i alergią na białko mleka i jaja. Stan AZS jest złagodzony przez dietę piję jeszcze z butli mleko roślinne z kaszka. W ciągu dnia wygląda to tak rano dostaje kanapkę albo jogurt kokosowy z mussli, potem o 10 butla z kaszka i do spania po przebudzeniu obiad potem jogurt albo kanapka deserek i o 19 butla i w nocy po 23 i o 3 piję znowu. Nie ukrywam jest to męczące. W ciągu dnia kaszke próbowałam podawać z łyżeczki ale protestowała, dawałam do śniadania mleko w kubeczku ale też nie chciała. Co zrobić by zaczęła przesypiać nocki?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli dieta spowodowała remisję atopowego zapalenia skóry, to nocne wybudzanie się nie ma związku z chorobą. Natomiast niewykluczone, że dieta ma wiele wspólnego z Pani problemem. Proszę pamiętać, że mleko (niezależnie od tego czy jest to pokarm matki, czy mleko modyfikowane) jest podstawą diety dziecka do 1. roku życia. Później, stopniowo jego rolę przejmują posiłki stałe – z tego powodu zaleca się ograniczenie spożycia mleka na ich rzecz. Tym bardziej należy to zrobić, jeżeli dziecko w tym wieku spożywa mleko przez butelkę ze smoczkiem – może to niestety prowadzić do próchnicy i wad zgryzu.

Być może dziecko budzi w nocy po prostu głód – podawane przez Panią na kolację mleko nie odpowiada zapotrzebowaniom kalorycznym dziecka. Warto byłoby spróbować dokonać modyfikacji w jadłospisie córki tak, by zmniejszyć udział węglowodanów (kaszka, mleko, deserki) na rzecz np. białka. W tym artykule znajdzie Pani listę produktów bezpiecznych i pożywnych dla małego alergika: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci-ze-skaza-bialkowa.

Warto o tym porozmawiać z pediatrą lub dietetykiem, który po zapoznaniu się z jadłospisem córki oceni, czy przyczyną nocnych pobudek jest źle zbilansowana dieta. O diecie dwulatka przeczyta Pani także w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/czym-karmic-dziecko-do-lat-3#jak-karmic-dwuletnie-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.