Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 7 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy słusznie podejrzewam AZS u córki?

Witam, córka ma 8 lat i od jakiegoś czasu ma czerwone placki na ciele plecy,brzuch, zgięcia, nóg i rąk. Przesyszona skóra jest na nich A od kilku dni pojawiły się jakby wypryski na przedramienia jak i brzuchu. Mam obawy, że jest to AZS a w obecnej sytuacji nie mam jak z nią udać się do lekarza ( dermatologa czy też alergologia? ) Proszę o informację gdzie do kogo mogę się zwrócić o pomoc.
MĘŻCZYZNA, 37 LAT ponad rok temu

Jak leczyć alergię?

Szacuje się, że na choroby alergiczne cierpi prawie 15 mln Polaków. Jakie są skuteczne metody walki z tą dolegliwością, tłumaczy prof. Piotr Kuna, alergolog.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, opisane przez Pana objawy mogą świadczyć o atopowym zapaleniu skóry. Pierwszym, co może Pan zrobić w tej sytuacji jest telefoniczny kontakt z lekarzem POZ – na podstawie przeprowadzonego wywiadu będzie mógł zlecić leczenie objawowe, ew. zadecydować o dalszym szukaniu przyczyny takiego stanu rzeczy. W postawieniu diagnozy ważny jest wywiad, o którym wspominałam – ryzyko wystąpienia AZS u dzieci, których rodzice nie cierpią na to schorzenie, to zaledwie 5-15%. Poza genetycznymi, prawdopodobne są środowiskowe przyczyny atopowego zapalenia skóry, czyli np. zanieczyszczenia, związki chemiczne, konserwanty zawarte w pokarmach itp. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-atopowego-zapalenia-skory. Często atopia ujawnia się już we wczesnym niemowlęctwie – u niemal połowy zdiagnozowanych pierwszy symptomy wystąpiły przed ukończeniem szóstego miesiąca życia życia. Warto zatem zastanowić się, czy u dziecka nie pojawiały się wcześniej niepokojące wykwity lub suchość skóry, dziwna reakcja na jakieś składniki pokarmowe itp. Lekarz, diagnozujący AZS, musi również obejrzeć zmiany chorobowe – to ostatecznie decyduje o postawieniu diagnozy. Pod tym adresem może Pan przeczytać więcej na temat objawów AZS: https://portal.abczdrowie.pl/azs-to-nie-koniec-swiata-jak-pomoc-choremu-kompleksowo. Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce kontakt z lekarzami jest utrudniony, zatem poza teleporadą z lekarzem POZ, skuteczna może być zmiana diety oraz natłuszczanie skóry dziecka emolientami, które również zmniejszą dokuczliwy świąd. Jeżeli dziecko rzeczywiście cierpi na AZS, to całkowite wyleczenie nie jest możliwe, można tylko niwelować skutki choroby.Więcej na temat pielęgnacji delikatnej skóry atopowej w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-azs-5-zlotych-zasad-pielegnacji-atopowej-skory-dziecka oraz tu: https://portal.abczdrowie.pl/znaczenie-emolientow-w-leczeniu-atopowego-zapalenia-skory. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy