Jakie badania w kierunku AZS wykonać?

Witam. Jakie dokładnie badania należy wykonać, aby potwierdzić atopowe zapalenie skóry/łojotokowe zapalenie skóry? Mam 27 lat Lekarze ocenili gołym okiem, że mam AZS ale chciałabym potwierdzić to badaniami. Jakie kosmetyki najlepiej używać? Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

na podstawie Pani pytania można wywnioskować, że na konsultacjach dermatologicznych został przeprowadzony wywiad oraz ocena zmian skórnych, z których stwierdzono występowanie u Pani atopowego zapalenia skóry. Wielu lekarzy, w celu dokładniejszego potwierdzenia diagnozy, zleca wykonanie badań z krwi i oznaczenie poziomu IgE oraz wykonanie skórnych testów alergicznych. Kluczowa jednak w postawieniu diagnozy tej choroby, jest ocena zmian skórnych, która w Pani przypadku potwierdza występowanie AZS.

Dbając o odpowiednią pielęgnację, jesteśmy w stanie złagodzić objawy świądowe atopowego zapalenia skóry. Ważne jest, aby nawilżać ciało dermokosmetykami przeznaczonymi do tego typu schorzeń, stosować delikatne płyny do mycia – najlepiej emolientowe, a także brać raczej krótki prysznic, zamiast długich kąpieli, które wysuszają skórę. Wychodząc na zewnątrz, proszę pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skóry, stosując kremy/balsamy z odpowiednio wysoką zawartością filtra SPF.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-azs-i-alergii-pokarmowej

https://portal.abczdrowie.pl/jak-czesto-i-w-jaki-sposob-powinnam-stosowac-emolienty-przy-leczeniu-azs-sterydami

https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-stosowanie-emolientow-jest-tak-wazne-w-azs

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.