Czy mogę przy AZS wykonać tatuaż?

Witam, mam problem od 2 lat ze skórą. Podczas okresu jesienno zimowego moja skóra na szyi staje się popękana i bardzo sucha. Czy jest to AZS? Drugą sprawą jest to, że na brodawkami koło sutków skóra wysusza się i powstają strupki. Czy w tym przypadku powinnam wstrzymać się od zrobienia tatuażu na nadgarstku?

Generalnie osoby zmagające się z atopowym zapaleniem skóry nie powinny wykonywać tatuażu. Po pierwsze istnieje bardzo duże ryzyko uczulenia się na równe barwniki zawarte w tatuażu. Po drugie w przypadku atopowego zapalenia skóry często występuje osłabienie odporności skóry na urazy i to nie tylko w miejscu wystąpienia zmian skórnych. Nasila to ryzyko powstania infekcji po urazie mechanicznym, do jakiego przecież dochodzi przy wykonywaniu tatuażu.

Podczas zbierania informacji do książki o chorobach skóry prowadziłem rozmowy z osobami mającym tatuaże. W przypadku osób z problemami skórnymi okazało się to trochę jak gra w rosyjską ruletkę - albo nie ma komplikacji albo (niestety) są. Nie da się tego przewidzieć ani zagwarantować, że będzie dobrze. Ponadto duży problem stanowi ewentualne usunięcie tatuażu.

Osobiście odradzam. Jak powiedziała jedna z pacjentek, z którą przeprowadzałem wywiad - "jak bym wiedziała ile będzie problemów to bym sobie kupiła biżuterie".

Dodam tylko, że ziołolecznictwo dysponuje licznymi preparatami znajdującymi zastosowanie w długotrwałych terapiach atopowego zapalenia skóry.

Pozdrawiam serdecznie

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl