Dlaczego dziecku schodzi skóra z opuszków?

Dzień dobry. Synkowi (rok) schodzi od 5 dni skóra z opuszkow palców u rąk i nóg nie ma zaczerwienionej skóry ale skóra podspodem jest bardzo delikatna. Dodam że nie zmienialiśmy proszku ani kosmetyków.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyczyn łuszczenia się skóry na palcach u rąk i nóg może być wiele – wśród nich niewykluczona jest alergia (to mogą być alergeny pokarmowe lub wziewne), powikłania po anginie (wskazane jest badanie ASO) czy nawet grzybica lub AZS.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem, wskazuje najczęstsze przyczyny łuszczenia się skóry: https://portal.abczdrowie.pl/7-mozliwych-przyczyn-nadmiernego-luszczenia.

Ponieważ niestety podała Pani zbyt mało informacji, by zdiagnozować dziecko, sugeruję skonsultowanie się z pediatrą. Po badaniu fizykalnym i zebraniu dokładnego wywiadu zadecyduje o dalszym postępowaniu, np. skierowaniu dziecka na badania morfologiczne krwi lub do odpowiedniego specjalisty (dermatologa lub alergologa).

Doraźnie może Pani stosować preparaty natłuszczające skórę, zawierające mocznik, kwas salicylowy i emolienty. Proszę zapytać o nie w aptece – istnieje wiele preparatów do pielęgnacji skóry suchej, łuszczącej się, z objawami atopii.

Zachęcam do zapoznania się z tą infografiką: https://portal.abczdrowie.pl/atopowe-zapalenie-skory-azs-pielegnacja-skory-w-domu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.