Dlaczego rocznemu dziecku schodzi skóra z palców?

Mojemu półtora rocznemu synkowi zaczęła schodzić skóra z placów i między palcami co to może oznaczać? Skóra schodzi płatami, dodam że dziecko jest zdrowe i nie przechodzi w tym momencie żadnej infekcji. Czy powinnam zrobić dodatkowe badania?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

może być wiele przyczyn łuszczenia czy schodzenia skóry z palców dziecka – bez obejrzenia zmian trudno postawić diagnozę. Doraźnie proszę spróbować natłuszczać skórę dziecka specyfikami stosowanymi przy łagodzeniu objawów AZS. Warto zwrócić uwagę czy łuszczeniu się skóry towarzyszą dodatkowe dolegliwości oraz czy wiąże się to ze świądem lub bólem. Nie wspomina Pani również czy skóra się tylko łuszczy, czy też pojawia się płyn surowiczy itd.

Na pewno wskazane byłoby skonsultowanie się z pediatrą. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/schodzaca-skora-z-palcow-stop-u-dziecka. Jeżeli badanie morfologiczne krwi nie wskażą ewentualnej przyczyny problemu, to na pewno konieczna będzie wizyta u dermatologa.

Istotna jest też informacja, czy w Państwa rodzinie pojawiają się alergie oraz stosunkowo rzadka, bo dotykająca tylko 2% populacji, łuszczyca. O chorobie więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/luszczyca-leczenie-profilaktyka.

O alergiach u dzieci może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-alergiczne-skory.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.