Dlaczego mojemu dziecku schodzi skóra z palców?

Witam, U mojego 2letniego syna schodzi skóra z opuszków palców u rąk i nóg. Z boku dużych palców u nóg (od zewnątrz) powstają ranki dosyć głębokie ale nie krwawiące. Nie zauważyłam aby synka piekły palce lub swędziały. Skóra wiechchnia w niektórych miejscach jest twarda mocno i nawilżanie od 3 tyg nic nie daje. Co to może być ? Dodam że dziecko nie chodzilo do żłobka ani przedszkola.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie łuszczenie się skóry u rąk czy u nóg nasuwa skojarzenie z chorobą bostońską – powszechną chorobą wirusową, na którą zapadają dzieci, a która ma znamienną nazwę: choroba dłoni, stóp i jamy ustnej. W przypadku wyjątkowo łagodnego przebiegu choroby wachlarz dolegliwości może się ograniczać do symptomów skórnych.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/wysypka-bostonska.

Natomiast jeżeli dziecku schodzi skóra z palców od trzech tygodni, to zdecydowanie powinna Pani umówić się na wizytę do pediatry, który z kolei może zadecydować o konsultacjach dermatologicznych. Łuszczenie się naskórka na stopach może być także związane z reakcją alergiczną bądź grzybicą skóry. Także liszaj i niedobory witaminy A można zdiagnozować na podstawie takich dolegliwości.

Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/7-mozliwych-przyczyn-nadmiernego-luszczenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.