Czy moje dziecko ma szkarlatynę?

Witam. Synek ma 5 lat, tydzień temu miał stan podgorączkowy 2 dni i ból gardła, dawałam mu przeciwzapalnie przeciwgorączkowo ibumi syrop bioaron c, 4 dnia poszłam do lekarza, pediatra stwierdziła, że gardło czyste, ale spływa mu katar po ścianie gardła. Poleciła podawać dziecku nadal to, co dawałam wcześniej. Następnego dnia po wizycie zaczęła mu schodzić skóra z opuszków palców u rąk. Czy to może być szkarlatyna? Czy to zbieg okoliczności i może uczulenie lub AZS?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku gdy u dziecka pojawiają się gorączka, ból gardła oraz katar, lekarz zwykle podejrzewa infekcję górnych dróg oddechowych. W przypadku Pani dziecka zapewne tak było. W następnym dniu po wizycie u lekarza u Pani dziecka zaczęła na rękach schodzić skóra. Możliwe że, doszło do rozwinięcia się choroby zakaźnej . Nie należy w tym wypadku pominąć np. bostonki, która objawia się katarem, bólem gardła oraz w późniejszej fazie schodzeniem skóry z dłoni. W przypadku szkarlatyny natomiast mogłaby Pani obserwować zmianę barwy języka na malinowy, co jest bardzo charakterystyczne dla tej choroby. Biorąc pod uwagę powyższe dolegliwości dziecka, warto byłoby ponownie zgłosić się do pediatry w celu zbadania i potwierdzenia lub wykluczenia choroby zakaźnej. Możliwe, że lekarz także zleci wykonanie badań laboratoryjnych, aby sprawdzić czy dziecko ma podwyższone CRP czy OB oraz czy pojawiają się zaburzenia w morfologii krwi. Dlatego też zachęcamy do kontaktu z lekarzem pediatrą w najbliższym czasie. Serdecznie pozdrawiamy.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/szkarlatyna-leczenie-metody-ryzyko-nawrotow-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/szkarlatyna-plonica-leczenie-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/paciorkowiec

https://zdrowie.parenting.pl/bol-gardla-u-dzieci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.