Powikłania po szkarlatynie u dziecka

moj 3,5 letni synek przeszedl szkarlatyne 2 miesiace temu(bardzo wysoka goraczka i malinowy jezyk)poczatkowo dostal antybiotyk na bakterie w moczu poniewaz nikt nie wykryl tej choroby,dopiero po tygodniu goraczkowania otrzymal odpowiedni antybiotyk,gdyz stwierdzono ze to ta choroba,dzis zaczal znow wysoko goraczkowac a nie wykazuje zadnych innych objawow jak bol gardla,katar czy kaszel.Czy moga to byc powiklania po szkarlatynie(goraczka siega znowu powyjej 40 stopni??prosze o rade

Dzień dobry,
proszę Pani prawdopodobnie u Pani dziecka rozwija się infekcja wirusowa , jej pierwszym objawem może być wysoka gorączka.Proszę obserwować dziecko,podawać leki przeciwgorączkowe oraz obficie poić.Dzieci w wieku przedszkolnym często mają infekcje wirusowe.Aby wykluczyć lub potwierdzić ew.etiologię bakteryjną warto wykonać morfologię z rozmazem i CRP. Dodatkowo zachęcam do badnia ogólnego moczu.Pozwoli ono wykluczyć infekcję układu moczowego, która u dzieci początkowo może manifestować się tylko wysoką gorączką.( ważne aby właściwie pobrać mocz do badania- właściwa higiena krocza i jego dezynfekcja np Octeniseptem przed pobraniem.
Pozdrawiam
Katarzyna Mudel