Jaką dietę stosować przy insulinooporności i PCOS?

Lekarz endokrynolog zdiagnozował mi insulinoopornosc i pcos. Zalecił dietę wysokotluszczowa z ograniczeniem węglowodanów, jednak mam też skazę białkowa i po produktach mlecznych mam problemy ze stanami zapalnymi skóry i górnych dróg oddechowych, a wszystkie sposoby odżywiania które znajduje mają wysokotluszczowe mleczne produkty w większości posiłków, jak to zastąpić?

Dzień dobry,

Zespół policystycznych jajników (PCOS) dotyka od 8% do nawet 13% kobiet w wieku rozrodczym i jest związany z zaburzeniami funkcji reprodukcyjnych oraz metabolicznych. Wśród najczęstszych objawów klinicznych choroby wymienia się zmniejszoną częstotliwość owulacji,

nieregularne cykle miesiączkowe, obniżoną płodność, wysokie stężenie testosteronu, trądzik, niepożądany wzrost owłosienia ciała i/lub twarzy,

podwyższony poziom insuliny i/lub insulinooporność oraz zaburzenia gospodarki lipidowej organizmu. Jednym z dotychczas chętnie badanych przez naukowców sposobów odżywiania w zespole policystycznych jajników jest dieta DASH, która pierwotnie została opracowana pod kątem profilaktyki i terapii nadciśnienia tętniczego. Dieta DASH jest szczególnie bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, mleko i przetwory mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu, a także ryby i owoce morza, chudy drób oraz oleje roślinne, orzechy, pestki i nasiona. Ograniczeniu w diecie DASH podlegają natomiast rafinowane produkty zbożowe, słodycze, słodkie napoje, słone przekąski oraz żywność bogata w nasycone kwasy tłuszczowe i/lub cukry dodane. Mleko i jego przetwory może Pani zamienić w diecie na bezcukrowe napoje roślinne (np. sojowy, owsiany, migdałowy) oraz niesłodzone jogurty roślinne (np. sojowy, kokosowy).

Z wyrazami szacunku,

Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny Kraków

Dietetyk Sportowy Kraków

Dietetyk Kliniczny Online

Dietetyk Sportowy Online

https://www.mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl