Czy będę musiała już stałe stosować dietę?

Witam. Jestem po leczeniu SIBO-Xifaxanem. Mam wrażenie, że mam teraz zespół złego wchłaniania fruktozy. Czy będę musiała stosować dietę do końca życia czy po czasowej eliminacji fruktozy z diety, wchłanianie się poprawi?

Dzień dobry,

Jeżeli podejrzewa Pani u siebie problemy z wchłanianiem fruktozy warto rozważyć wykonanie badania, które pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości. Najbardziej uznaną metodą rozpoznawania zaburzeń wchłaniania fruktozy jest wodorowy test oddechowy po doustnym obciążeniu fruktozą. W sytuacji, gdy wynik badania będzie dodatni (powyżej 20 ppm w porównaniu z wartością wyjściową przed obciążeniem) należy zwrócić szczególną uwagę na wyraźne ograniczenie w diecie, takich produktów żywnościowych, jak soki owocowe, jabłka, gruszki, melony, papaje, arbuzy, owoce suszone (m.in.: jabłka, śliwki, daktyle, figi, morele, rodzynki), miód oraz napoje słodzone fruktozą (tzw. soft drinki). Ponadto zaleca się również zmniejszenie spożycia fruktanów, których bogatym źródłem są następujące pokarmy: cebula, czosnek, por (biała część), cykoria, szparagi, a także produkty pszenne (m.in.: mąka, płatki, makarony, kasza manna, kuskus i bulgur) oraz jęczmienne (np. kasza pęczak, płatki). Po 8 tygodniach eliminacji powyżej wyszczególnionych produktów żywnościowych można przeprowadzić próbę ponownego włączania pojedynczych pokarmów do diety, aby sprawdzić indywidualną tolerancję. Zachęcam wówczas do postępowania zgodnie z zasadami drugiej fazy diety low FODMAP.

Z wyrazami szacunku,

Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny Kraków

Dietetyk Sportowy Kraków

Dietetyk Kliniczny Online

Dietetyk Sportowy Online

https://www.mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl