Czy ten suplement można stosować bezpiecznie lecząc nadciśnienie?

Witam, prośba o rozwianie wątpliwości odnośnie interakcji leku na nadciśnienie z czosnkiem i sokiem z aronii w trakcie leczenia. Mężczyzna 40l. leczenie Lorista (5mg) bez innych leków na stałe, bez nałogów, racjonalna dieta. Zacząłem przyjmować ok 100mg dz/naturalnego soku z aronii, który rzekomo również ma właściwości hamowania konwertazy angiotensyny II (?), a także w diecie pojawiło się sporo czosnku. Czy tutaj nie będzie jakiejś "kolizji" (?) Chciałbym też dopytać o czasową suplementację argininą na użytek treningowy. Czy ten suplement można stosować bezpiecznie lecząc nadciśnienie?

Dzień dobry,

Nie ma obecnie dowodów, które jednoznacznie wskazywałyby na istnienie interakcji pomiędzy sokiem z aronii a lekami z grupy antagonistów receptora angiotensyny II, do której zaliczany jest lek Lorista (substancją czynną preparatu jest losartan). Warto mieć jednak na uwadze, że związki biologicznie aktywne naturalnie zawarte w aronii i jej przetworach, takie jak procyjanidyny i antocyjany mogą wchodzić w interakcje z wieloma innymi lekami. Wynika to z faktu, iż są one inhibitorami CYP3A4, a więc głównego enzymu odpowiedzialnego za metabolizm leków. Należy również podkreślić, iż polifenole obecne w aronii i jej przetworach mogą obniżać ciśnienie tętnicze krwi oraz stężenie cholesterolu i triglicerydów w surowicy krwi. Nie ma danych wskazujących na istnienie interakcji czosnku z lekami przeciwnadciśnieniowymi. Istnieją natomiast badania, które sugerują, że czosnek może umiarkowanie obniżać ciśnienie krwi u pacjentów ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym. Oznacza to, że można włączać czosnek do diety w rozsądnych ilościach, gdy jest dobrze tolerowany.

Z wyrazami szacunku,

Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny Kraków

Dietetyk Sportowy Kraków

Dietetyk Kliniczny Online

Dietetyk Sportowy Online

https://www.mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl