Jaką dietę najlepiej mam stosować?
Mam stwierdzone uchyłki jelita. Tomografia nie wykazała stanów zapalnych . Jednak Objawią toważrzyszy ból i dyskomfort w lewej części brzucha. Na jakiej diecie powinienem być kiedy mam dosyć silne nawracające bóle . Lekko strawnej do momentu gdy znikną dolegliwości i przejść na dietę z dużą zawartością błonnika czy od razu mimo dolegliwości ??

MĘŻCZYZNA, 41 LAT ponad rok temu
Zalecenia dla pacjentów po badaniu endoskopowym
Badanie endoskopowe służy ocenie stanu narządów wewnętrznych. Jakie są zalecenia dla pacjentów po wykonaniu tego badania? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.
Dzień dobry,
U blisko 60% osób z uchyłkami nie stwierdza się żadnych objawów chorobowych, natomiast na pozostałe przypadki składają się pacjenci z objawową chorobą uchyłkową (nawet 30%) oraz pacjenci z powikłaniami (maksymalnie 10%). Choroba uchyłkowa okrężnicy najczęściej objawia się bólami brzucha, wzdęciem oraz zaburzeniami rytmu wypróżnień (biegunka lub zaparcie stolca). Niekiedy występują także krótkotrwałe epizody zatrzymania stolca i gazów jelitowych. W przypadku ciężkich objawów choroby, takich jak silne bóle brzucha, gorączka oraz zatrzymanie wypróżnień i gazów należy się pilnie zgłosić na konsultację chirurgiczną. Sugeruję stopniowo wdrażać dietę bogatobłonnikową i obserwować samopoczucie. Pomocne może być prowadzenie dzienniczka żywieniowego, w którym odnotuje Pan nasilenie objawów po posiłkach.
Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny Kraków
Dietetyk Sportowy Kraków
Dietetyk Kliniczny Online
Dietetyk Sportowy Online
https://www.mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl