Jaką dietę najlepiej wdrożyć?

Dzień Dobry. Dotychczas prowadziłam monotonny tryb życia i żywienia, i chciałabym to zmienić. Ponadto chciałabym się odchudzić ponieważ mam nadwagę. Mam 20 lat, ok. 161 cm i 72-73 kg, moje BMI wynosi 28.2. Mam diagnozę na spektrum autyzmu. Próbowałam powoli urozmaicać swoją dietę, po jednym składniku (np. ałożyć sobie na kanapkę sałatę albo plasterek-dwa pomidora, itd., itd.), ale zawsze miałam wrażenie podczas prób spożycia, że to jakaś kara, więc dosyć szybko się zniechęciłam. Mam problem z spożyciem większości warzyw (właściwie tylko ziemniak jest wyjątkiem). Jak zaczynać urozmaicanie diety w taki sposób aby się niezniechęcić?

Dzień dobry,

W celu zwiększenia podaży w diecie różnokolorowych, świeżych warzyw i owoców sugeruję zacząć je regularnie spożywać w formie smoothie i koktajli, które można połączyć na wiele różnych sposobów, aby były smaczne, łatwo strawne oraz proste i szybkie w przygotowaniu. Dobrym pomysłem jest także stopniowe dodawanie 1-2 plasterków wybranych warzyw (m.in.: pomidora, papryki, rzodkiewki, czy zielonego ogórka) na pieczywo razowe, aby powoli przyzwyczajać się do smaku i tekstury tych pokarmów. Aby poprawić smakowitość posiłków warto także systematycznie używać świeżych oraz suszonych ziół, jak również dobrej jakości mieszanek przyprawowych (bez dodatku soli, cukru i glutaminianu sodu).

Z wyrazami szacunku,

Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny Kraków

Dietetyk Sportowy Kraków

Dietetyk Kliniczny Online

Dietetyk Sportowy Online

https://www.mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl