Jak postępować z autyzmem u dorosłego?

Witam. Co zaleca się osobie dorosłej w spektrum autyzmu czy z zespołem Aspergera? Czy da się uspokoić taką osobę,znormalizować? Jak postępować?
KOBIETA, 25 LAT 3 miesiące temu

Postępowanie z osobą dorosłą w spektrum autyzmu, w tym z zespołem Aspergera, powinno opierać się na indywidualnym podejściu, dostosowanym do jej specyficznych potrzeb i mocnych stron. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) może być pomocna w radzeniu sobie z wyzwaniami emocjonalnymi, takimi jak lęk czy depresja, które często towarzyszą ASD. Trening umiejętności społecznych może wspierać rozwijanie kompetencji w interakcjach międzyludzkich i komunikacji. W niektórych przypadkach farmakoterapia może być rozważana w celu łagodzenia objawów współistniejących, takich jak lęk czy nadpobudliwość, choć nie ma specyficznych leków na samo ASD. Ważne jest również tworzenie środowiska wspierającego, które akceptuje i rozumie specyfikę funkcjonowania osoby z ASD. Termin "znormalizować" może być nieodpowiedni, ponieważ celem jest wsparcie osoby w osiągnięciu jak najlepszej jakości życia, a nie próba zmiany jej unikalnych cech. Edukacja otoczenia, rodziny i współpracowników na temat autyzmu jest kluczowa dla zwiększenia zrozumienia i akceptacji. Wsparcie zawodowe, takie jak doradztwo zawodowe czy dostosowanie miejsca pracy, może również być istotne. Ważne jest, aby osoba z ASD miała dostęp do zasobów społecznych i profesjonalnego wsparcia, które pomogą jej w codziennym funkcjonowaniu i realizacji celów życiowych.