Wydaje się, że praca pielegniarki z dzieckiem z zespłem Aspergera nie powinna wykraczać poza standardowe zakresy obowiązków pielęgniarki.
Zespól Aspergera to łagodna odmiana autyzmu. Dziecko może wymagać wykazywać zaburzenia integracji sensorycznej, czyli nadwrażliwość lub podwrażliwość zmysłową. Dziecko z Aspergerem ma upośledzone umiejętności społeczne: jest mu trudno nawiązywać znajomości, może reagować nieadekwatnie do sytuacji towarzyskiej itd. Poza tym, mimo braku upośledzenia umysłowego, dzieci z Aspergerem są mało elastyczne w myśleniu i mają bardzo sprecyzowane, obsesyjne zainteresowania. Stąd moga wynikać trudności ale przede wszystkim w kontakcie, a raczej nie wpływają na samą sztukę pielgniarską.
Wymagać to może większej odporności, czujności, empatii, czasu ale sam Asparger większych nakaładów od pielęgniarki nie wymaga.
Witaj,
Zespół Aspergera jest najłagodniejszą formą całościowych zaburzeń rozwoju. Choroba ta diagnozowana jest coraz częściej, a wiele dzieci z zespołem Aspergera jest uczniami ogólnodostępnych szkół. Zachowania dzieci z zespołem Aspergera interpretowane są często jako przejaw złego wychowania, dlatego zdarza się, że u dziecka w pierwszej kolejności może być rozpoznane ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) lub zaburzenia zachowania. Jednak — w przeciwieństwie do dzieci z zaburzeniami zachowania, które znają, ale łamią zasady współżycia społecznego — u dzieci z zespołem Aspergera w sferze rozumienia sytuacji społecznych, rozumienia motywów działania i uczuć innych osób występują znaczne deficyty, wynikające z odmiennego funkcjonowania mózgu.
W moim przekonaniu pielęgniarka pracująca z dzieckiem z taką diagnozą powinna mieć przede wszystkim wiedzę na temat specyfiki funkcjonowania dziecka z Zespołem Aspergera, tak aby wspólnie realizować proces terapii, aby oddziaływania były jednolite.
Z pozdrowieniami
Witam
Osoby cierpiące na zespół Aspergera mają zaburzone umiejętności społeczne: jest im trudno nawiązywać znajomości, reagują nieadekwatnie do sytuacji . Poza tym, mimo braku upośledzenia umysłowego, (często rozwój intelektualny jest powyżej przeciętnej) są mało elastyczne w myśleniu i mają bardzo sprecyzowane, obsesyjne zainteresowania. Opisuje się często jako ekscentryków. Zespół Aspergera jest często utożsamiany z autyzmem, jednak różnice są wyraźne, a osobom z Aspergerem jest łatwiej funkcjonować w świecie zewnętrznym. - Najistotniejszą różnicą definiującą osoby z rozpoznaniem Aspergera jest to, iż w dzieciństwie nie wykazują opóźnienia w obszarze rozwoju mowy, swobodnie posługując się językiem mówionym - choć może być on nietypowy, z bardzo wyszukanymi, specjalistycznymi zwrotami. Maluch z zespołem Aspergera nie chce bawić się w grupie, ponieważ dużą trudność sprawia mu dostosowanie się do obowiązujących reguł oraz zmieniającej się sytuacji (brakuje przewidywalnego schematu). Takie dziecko tworzy relacje w oparciu o własne zasady, np. mówi, kiedy ma na to ochotę, a nie wtedy, gdy powinno adekwatnie odpowiedzieć na zadane pytanie.
W przypadku zespołu Aspergera charakterystyczny jest także język, którego dziecko używa, często nieadekwatny do wieku, naszpikowany specjalistycznym słownictwem ze spektrum zainteresowań dziecka. Nierzadko w przypadku zespołu Aspergera mamy do czynienia nie tylko z brakiem zrozumienia relacji społecznych, ale także z problemami w kontakcie z otoczeniem wynikającymi z zaburzeń w zakresie integracji bodźców sensorycznych. - Rodzice często zgłaszają się zaniepokojeni nieodpowiednim odbieraniem informacji ze świata za pomocą zmysłów np. dzieci mogą być nadwrażliwe lub podwrażliwe na światło, dźwięk, dotyk, zapach, smak . Najlepiej zgłosić się z dzieckiem do Paradni Specjalistycznej , gdzie zostanie dokonana diagnoza i zaproponowana pomoc specjalisty. Pielęgniarka może pomóc we wczesnym okresie rozwoju dziecka w czynnościach pielęgnacyjnych, jeśli jest przeszkolona w zakresie tego zaburzenia, i pomóc zrozumieć potrzeby dziecka i na nie adekwatnie odpowiadać .Przydatna będzie bardziej pomoc specjalisty psychologa , który pomoże zrozumieć podłoże i funkcjonowanie dziecka.
Pozdrawiam
Anna Ręklewska
Szanowna Pani
Nie jestem w stanie odpowiedzieć Pani na to pytanie w sposób zadowalający ponieważ nie jestem specjalistą z zakresu psychologii klinicznej dziecka
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska-Kubiak
Trudno mi odpowiedzieć na takie pytanie, ponieważ zajmuję się psychoterapią. Takie pytanie należałoby skierować do osób zajmujących się stricte problemem Aspergera/autyzmu. Na pewno rola pielęgniarki nie jest tak duża, jak w przypadku upośledzenia umysłowego, porażenia mózgowego, czy np. autyzmu, gdzie dzieciom trudno jest samym podjąć różne czynności, jak np. higieniczne.
Zespół Aspergera daje szanse na nawiązanie kontaktu i normalne życie, pod warunkiem odpowiedniej stymulacji i opieki psychologicznej-pedagogicznej.
Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, więc trudno mi cokolwiek więcej powiedzieć. Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zachowanie autoagresywne u dziecka z Zespołem Aspergera – odpowiada Lek. Katarzyna Błachut-Cholewa
- W jaki sposób leczyć osoby dorosłe z autyzmem? – odpowiada Mgr Anna Gocek-Jarpulkiewicz
- Życie dorosłe z zespołem Aspergera – odpowiada Mgr Ryszard Chłopek
- Różnice pomiędzy syndromem borderline a zespołem Aspergera – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Zachowanie nauczyciela do dziecka z Zespołem Aspergera – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Jak reagować na agresję dziecka z zespołem Aspergera? – odpowiada Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
- Czy dorosłe osoby z autyzmem mają jeszcze inne niepełnosprawności intelektualne? – odpowiada Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
- Czy autyzm jest równoznaczny z upośledzeniem? – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Czy zespół Aspergera, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne można wyleczyć? – odpowiada mgr Julia Firlej
- Zespół Aspergera a obojętność dziecka – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
artykuły
Zespół Aspergera - przyczyny, objawy, terapia, dzieci, nastolatki, dorośli
Zespół Aspergera to zaburzenie rozwojowe klasyfiko
Autyzm - rodzaje, charakterystyka, postępowanie
Mimo iż o autyzmie mówi się obecnie znacznie więce
Autyzm atypowy - objawy, przyczyny i leczenie
Autyzm atypowy to zaburzenie w funkcjonowaniu ośro