Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 5 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Różnice pomiędzy syndromem borderline a zespołem Aspergera

Witam, chciałabym się spytać czym się różni syndrom borderline od Aspargera? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Zespół Aspergera

Jednym z zaburzeń rozwoju jest Zespół Aspergera, będący odmianą autyzmu. O tym, jak objawia się ten zespół, opowiada Joanna Grochowska z Fundacji Synapsis.

To dwie zupełnie różne rzeczy.

Borderline to zaburzenie osobowości. Jego najbardziej charakterystyczne objawy to poczucie pustki, wahania nastroju, skłonność do impulsywnych zachowań i trudność w stworzeniu stabilnego związku. Dobrą ilustracją do tego jest postać grana przez Angelinę Jolie w "Przerwanej lekcji muzyki"

Zespół Aspergera to zaburzenie ze spektrum autyzmu. Charakteryzuje się tym, że ludzie z tym zaburzeniem przykładają wagę do rutyny i powtarzalności niektórych elementów dnia. Często mają też wąskie, specjalistyczne zainteresowania oraz mogą mieć trudności w relacjach z ludźmi, ponieważ mają trudności ze zrozumieniem np. dwuznaczności czy ironii. Prawdopodobnie zespół Aspergera miał Sherlock Holmes

Pozdrawiam!

0

Różnica to przede wszystkim fakt, ze zespół Aspergera jest całościowym zaburzeniem rozwojowym, ujawniającym się już we wczesnym dzieciństwie. Zaburzenia osobowości natomiast diagnozowane są po 18 r.ż. i oparte są na podłożu wychowawczo-środowiskowym bardziej niż biologicznym.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Róznice między zespołem Aspergera a syndromem Borderline jest w rodzaju zaburzenia . Aspergera zespól jest zaburzeniem z grupy autyzmu i ujawniającym się w dzieciństwie. Natomiast Zespół Borderline to zaburzenie osobowości o podłożu związanym ze środowiskiem którym wzrastaliśmy i przeżyciami które na nie wpłynęły a mające wpływ na nasze dorosłe życie .

Psycholog posiadający specjalizację z seksuologii.
0

Zespól Aspergera i syndrom Borderline to dwa różne zaburzenia. Zespół Aspergera to, jak już powiedziano, zaburzenie ze spektrum autyzmu, które można zdiagnozować już w dzieciństwie (jeśli istnieje podejrzenie warto dziecko poddać szybko diagnostyce i w przypadku potwierdzenia- podjąć właściwa terapię.). Borderline to zaburzenie osobowości, które można zaobserwować w dzieciństwie- jednak diagnozuje się , jak wszystkie zaburzenia osobowości, po ukończeniu 18. roku życia. PO krótce-osoby z Borderline często podejmują zachowania ryzykowne, mają wahania nastroju, trudności w tworzeniu stabilnych relacji. Niekiedy podejmują zachowania autoagresywne i próby samobójcze.

Dzieci z Zespołem Aspergera cechuje skłonność do zachowań stereotypowych, powtarzalnych, przywiązanie do rytuałów. Mają problemy ze zrozumieniem zasad społecznych i w nawiązywaniu relacji. Cechuje je też zwykle brak zrozumienia przenośni, przez co mają problem np. z zabawą symboliczną. Zwykle bardzo inteligentni, skoncentrowani na swoich zainteresowaniach, pochłonięci swoimi pasjami.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy