Różnice pomiędzy syndromem borderline a zespołem Aspergera

Witam, chciałabym się spytać czym się różni syndrom borderline od Aspargera? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

To dwie zupełnie różne rzeczy.

Borderline to zaburzenie osobowości. Jego najbardziej charakterystyczne objawy to poczucie pustki, wahania nastroju, skłonność do impulsywnych zachowań i trudność w stworzeniu stabilnego związku. Dobrą ilustracją do tego jest postać grana przez Angelinę Jolie w "Przerwanej lekcji muzyki"

Zespół Aspergera to zaburzenie ze spektrum autyzmu. Charakteryzuje się tym, że ludzie z tym zaburzeniem przykładają wagę do rutyny i powtarzalności niektórych elementów dnia. Często mają też wąskie, specjalistyczne zainteresowania oraz mogą mieć trudności w relacjach z ludźmi, ponieważ mają trudności ze zrozumieniem np. dwuznaczności czy ironii. Prawdopodobnie zespół Aspergera miał Sherlock Holmes

Pozdrawiam!

Różnica to przede wszystkim fakt, ze zespół Aspergera jest całościowym zaburzeniem rozwojowym, ujawniającym się już we wczesnym dzieciństwie. Zaburzenia osobowości natomiast diagnozowane są po 18 r.ż. i oparte są na podłożu wychowawczo-środowiskowym bardziej niż biologicznym.

Róznice między zespołem Aspergera a syndromem Borderline jest w rodzaju zaburzenia . Aspergera zespól jest zaburzeniem z grupy autyzmu i ujawniającym się w dzieciństwie. Natomiast Zespół Borderline to zaburzenie osobowości o podłożu związanym ze środowiskiem którym wzrastaliśmy i przeżyciami które na nie wpłynęły a mające wpływ na nasze dorosłe życie .

Zespól Aspergera i syndrom Borderline to dwa różne zaburzenia. Zespół Aspergera to, jak już powiedziano, zaburzenie ze spektrum autyzmu, które można zdiagnozować już w dzieciństwie (jeśli istnieje podejrzenie warto dziecko poddać szybko diagnostyce i w przypadku potwierdzenia- podjąć właściwa terapię.). Borderline to zaburzenie osobowości, które można zaobserwować w dzieciństwie- jednak diagnozuje się , jak wszystkie zaburzenia osobowości, po ukończeniu 18. roku życia. PO krótce-osoby z Borderline często podejmują zachowania ryzykowne, mają wahania nastroju, trudności w tworzeniu stabilnych relacji. Niekiedy podejmują zachowania autoagresywne i próby samobójcze.

Dzieci z Zespołem Aspergera cechuje skłonność do zachowań stereotypowych, powtarzalnych, przywiązanie do rytuałów. Mają problemy ze zrozumieniem zasad społecznych i w nawiązywaniu relacji. Cechuje je też zwykle brak zrozumienia przenośni, przez co mają problem np. z zabawą symboliczną. Zwykle bardzo inteligentni, skoncentrowani na swoich zainteresowaniach, pochłonięci swoimi pasjami.