Zespół Aspergera a osobowość borderline u kobiet

Witam. Zauważyłam, że na forach i blogach psychologicznych udziela się sporo kobiet, które miały najpierw zdiagnozowaną osobowość borderline a potem diagnoza została zmieniona na Zespół Aspergera i a także na odwrót najpierw była diagnoza Aspergera a potem borderline. Wydaje się, że te diagnozy są skrajnie różne skąd, więc te błędy diagnostyczne? Zauważyłam również, że problem ten dotyczy raczej kobiet u mężczyzn się to nie zdarza. Czy kobiety z ZA mają jakieś szczególne cechy, podobne do borderline. Dodam, że w moim przypadku również specjalistka wahała się między tymi dwoma rozpoznaniami. Czy istnieją jakieś podobieństwa między osobowością borderline a Zespołem Aspergera u kobiet?

Dzień dobry,

Trudno powiedzieć, w oparciu o jakie przesłanki specjaliści , o których Pani pisze, dostrzegają podobieństwo między zespołem Aspergera, a osobowością z pogranicza. Wydaje się też, że ważniejsze od zaszufladkowania objawów jakichś zaburzeń jest znalezienie sposobów na zmniejszenie ich siły oddziaływania. Mówiąc inaczej - w zasadzie każdy rodzaj jakiegoś zaburzenia ma inny i indywidualny przebieg odnoszący się do konkretnej osoby. Dlatego też postawienie "twardej" diagnozy określającej występowanie jakiegoś rodzaju dolegliwości dla jednej osoby nie oznacza, że w przypadku innej osoby objawy tej dolegliwości będą identyczne i będą oddziaływać z podobną siłą.

Można powiedzieć, że podobnie jest w przypadku przebiegu różnych schorzeń czy chorób, np. grypy - to, że występują jej określone objawy (np. zwiększona temperatura, kaszel, bóle mięśni, etc.) nie oznacza, że mają one identyczne czy podobne oddziaływanie na funkcjonowanie poszczególnych osób.

Na zakończenie dodam, że objawy zarówno zespołu Aspergera jak i zaburzenia osobowości typu borderline zasadniczo nie są zależne od płci.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski
www.abovo.bialystok.pl