Typ osobowości z pogranicza borderline

W tym roku trafiłam do szpitala z powodu utraty przytomności zabrało mnie pogotowie z pracy podejzewano krwiak w pewnym stopniu się to sprawdziło jednak nie twym tkwi problem lecz w tym ze przesłano mi psychologa który stwierdził po 5 min rozmowy ze mam typ osobowości z pogranicza borderline. Co to jest i jak sobie z tym radzic.

Witam Panią serdecznie. Przede wszystkim radziłabym wybrać się do psychologa, którego Pani sobie wybierze. Wskazane by było żeby był również psychoterapeutą, dobrze, by posiadał certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychologicznego lub Psychatrycznego, a już na pewno ukończone czteroletnie szkolenie w zakresie psychoterapii (polecam szczególnie podejście psychodynamiczne). Wtedy należałoby przeprowadzić rzetelny wywiad i potwierdzić postawione rozpoznanie. Zaburzenia osobowości typu borderline charakteryzują m.in.: problemy w budowaniu relacji z innymi ludźmi, impulsywność i niestabilność emocjonalna, brak kontroli nad złością, nawracające groźby lub zachowania samobójcze, niepewność dotycząca obrazu samego siebie, własnej orientacji seksualnej, wyboru zawodu, wewnętrzne, chroniczne uczucie pustki i znudzenia. Najbardziej skuteczną metodą leczenia tego rodzaju zaburzeń jest podjęcie psychoterapii. Małgorzata Danielewicz

Dzień dobry, typ osobowości borderline jest bardzo poważnym zaburzeniem, leczonym przede wszystkim za pomocą długoterminowej psychoterapii. Nie jest to jednak zaburzenie łatwe w diagnozie. Zachęcam panią do przeprowadzenia pełnej diagnozy, która składa się z kilku (ok. 5) sesji z psychologiem - psychoterapeutą. Jeżeli diagnoza się potwierdzi, zachęcam do rozpoczęcia psychoterapii w nurcie psychodynamicznym. Pozdrawiam

Witam,
Zaburzenie osobowości z pogranicza często diagnozowane jest przy cechach rysu osobowości z pogranicza czyli niepełnego zaburzenia, nie jest wtedy tak źle rokująca diagnozą. Cechy osobowości borderline to uczucie pustki, zmiany nastrojów, chwiejność emocjonalna, naprzemienne stany poczucia winy i poczucia krzywdy, napady złości, wysoki poziom wrażliwości, jednoczesny lęk przed odrzuceniem i lęk przed bliskością, zaburzenia obrazu siebie, niespójność, impulsywność, skłonność do nadużywania substancji psychoaktywnych, zdarzają się groźby samobójcze i wysoki poziom manipulacji otoczeniem. Aby postawić diagnozę borderline pacjent nie musi spełniać każdego punktu. Wśród pacjentów z tym typem zaburzenia osobowości spotykam osoby dobrze funkcjonujące, jednak na pewno jest w tym przypadku konieczne podjęcie psychoterapii. Proszę wybrać sobie psychoterapeutę, który przeprowadzi diagnostykę i rozpocznie ewentualne leczenie. Polecam formy terapii głębokiej takie jak terapia schematu lub terapia integratywna.
Pozdrawiam