Jak mam leczyć to zaburzenie borderline?

Witam stwierdzono u mnie w szpitalu zaburzenia osobowości borderline. Mam terapie od roku która nie przynosi żadnych efektów czuje się coraz gorzej… oczywiście o tym informuje panią psycholog. Czy powinnam zmienić psycholog na jakiegoś psychoterapeutę ? Dowiedziałam się ze da się z tego wyjść. Czy tak jest ? Z dnia na dzień jest coraz gorzej mój partner również to widzi… nie potrafię panować nad swoimi emocjami . Co robić ?

Szanowna Pani,

Zaburzenia osobowości wymagają psychoterapii - to znaczy cotygodniowych spotkań z psychoterapeutą. Psycholog to specjalista po studiach magisterskich niemający uprawnień do prowadzenia psychoterapii. Psycholog może udzielać wsparcia, robić testy czy działać w ramach poradnictwa. W Pani przypadku dobrze byłoby zwrócić się do psychoterapeuty (psychologa po 4-letnim szkoleniu podyplomowym w szkole psychoterapii w wybranym nurcie) pracującego z zaburzeniami osobowości - w przypadku osobowości z pogranicza polecanym nurtem jest psychodynamiczny oraz DBT. Proszę troszkę o nich poczytać i podjąć decyzję, co do Pani bardziej przemawia. Ponadto, proszę pamiętać, iż psychoterapia to proces wymagający czasu - w przypadku zaburzeń osobowości terapia trwa często kilka lat. Dlatego tak ważne jest, by znalazła Pani kompetentnego i budzącego zaufanie specjalistę dla siebie. Poza tym warto, by znajdowała się Pani pod opieką psychiatry, który oceni czy potrzebne jest leczenie farmakologiczne równolegle do psychoterapii.

Życzę Pani dużo cierpliwości i łagodności na drodze do siebie.