Czy mogę mieć dodatkowo borderline?

Dzień dobry mam 18 lat oraz zdiagnozowaną depresję przez psychologa. Przyjmuję leki z grupy SSRI od około 3 tygodni jednak podejrzewam u siebie również zaburzenie osobowości typu borderline, czy jest to możliwe? Mam również objawy tego zaburzenia, ponieważ występują u mnie częste zmiany nastroju oraz czasami się samookaleczam albo objadam się jedzeniem.
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 4 miesiące temu

Dzień dobry, na wstępie chciałbym powiedzieć, że tylko wykwalifikowany specjalista, taki jak psychiatra czy psycholog kliniczny, może postawić właściwą diagnozę. Zaburzenie osobowości typu borderline (BPD) jest kompleksowym zaburzeniem i charakteryzuje się specyficznym wzorcem zachowań i doświadczeń. Objawy, które opisujesz, mogą być elementem BPD, ale również mogą występować w innych zaburzeniach lub być efektem ubocznym przyjmowanych leków SSRI.

Swoje obawy proszę skonsultować z lekarzem, który przepisał Ci leki. To ważne, aby dyskutować o wszystkich niepokojących objawach, aby uzyskać kompleksową pomoc i ewentualnie dostosować plan leczenia.

Diagnoza to początek drogi do lepszego rozumienia siebie. Profesjonalna pomoc jest kluczowa, dlatego zachęcam do kontynuacji terapii i otwartej komunikacji z lekarzem.

Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, certyfikowany psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, https://tomaszkoscielny.pl, e-mail: tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.