Czy moja partnerka może mieć Borderline?

Witam Podejrzewam, że moja partnerka może mieć zaburzenie osobowości z pogranicza (Borderline) Otóż: Często ma napady lękowe i ciężki oddech, a do tego towarzyszą jej zmiany nastrojowe oraz dość mocna gonitwa myśli. Chodzi do psychiatry i skończyła terapię behawioralną, ale martwię się o Nią
KOBIETA, 24 LAT 11 miesięcy temu

Witam, objawy, które Pan opisuje, takie jak napady lękowe, ciężki oddech, zmiany nastroju i gonitwa myśli, mogą wskazywać na zaburzenie osobowości typu borderline (Borderline Personality Disorder - BPD), ale tylko wykwalifikowany specjalista, taki jak psychiatra lub psychoterapeuta, może postawić taką diagnozę. BPD charakteryzuje się niestabilnością emocjonalną, intensywnymi i niestabilnymi relacjami międzyludzkimi, impulsywnością oraz lękiem przed porzuceniem. Ponieważ Pana partnerka chodzi do psychiatry i skończyła terapię behawioralną, jest już pod opieką specjalistów, co jest ważnym krokiem w leczeniu. Warto, aby kontynuowała regularne wizyty u psychiatry oraz terapię, jeśli będzie to potrzebne. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) i terapia dialektyczno-behawioralna (DBT) są często skuteczne w leczeniu BPD i innych zaburzeń emocjonalnych. Proszę zachęcić partnerkę do kontynuowania leczenia i otwartej rozmowy z lekarzem na temat wszystkich objawów, które doświadcza. Ważne jest, aby partnerka czuła się wspierana i zrozumiana, co może pomóc w jej procesie leczenia. Pana wsparcie emocjonalne jest również bardzo cenne. Jeśli objawy partnerki są nasilone i wpływają na jej codzienne funkcjonowanie, warto wspólnie zastanowić się nad możliwością kontynuowania terapii lub poszukania dodatkowej pomocy. Wspólna praca nad zarządzaniem objawami i zdrowiem emocjonalnym może przynieść korzyści obu stronom i poprawić jakość Waszej relacji.

Jeśli potrzebuje Pan więcej informacji lub wsparcia, warto również rozważyć konsultację z psychologiem lub terapeutą, który specjalizuje się w pracy z rodzinami i partnerami osób z zaburzeniami osobowości. Taka konsultacja może pomóc Panu lepiej zrozumieć, jak wspierać partnerkę i jak radzić sobie z własnymi emocjami w tej trudnej sytuacji. Terapia dla partnerów może również dostarczyć narzędzi i strategii do radzenia sobie z wyzwaniami, które mogą się pojawić w relacji z osobą z BPD. Proszę pamiętać, że długoterminowa współpraca ze specjalistami oraz wsparcie emocjonalne mogą znacząco poprawić jakość życia zarówno Pana partnerki, jak i Pana samego. Zachęcam do otwartego dialogu i poszukiwania wspólnie najlepszego rozwiązania, które przyniesie korzyści Waszemu związkowi i zdrowiu emocjonalnemu.