Czy mogę mieć zaburzenia borderline?

Zauważam u siebie objawy borderline, nie mam własnej osobowości, zabieram innym, mam zmiany osobowości i nastrojów, brak celu, jest mi już wszystko jedno, chciałabym zniknąć i czuję wewnętrzną pustkę, szybko wpadam w gniew w nieadekwatnych sytuacjach, raz kogoś lubię, a potem odpycham, jednak nie mam problemów z używkami, nie okaleczam sie i nie jestem "toksyczna" wobec innych, czy to możliwe? Czy mogę mieć borderline i silny, zdrowy rozsądek?

Szanowna Pani,

Diagnozę zaburzeń osobowości i innych zaburzeń psychicznych można postawić dopiero po obszernym wywiadzie z pacjentem, często również po wykonaniu dodatkowych testów lub kwestionariuszy.

Zaburzenia osobowości, w tym również zaburzenie osobowości z pogranicza (borderline) mogą mieć różne nasilenie i plasować się w obszarze szerokiego spektrum - od łagodnego nasilenia objawów do bardzo silnej dysfunkcji w zakresie osobowości. Kluczową kwestią wydaje mi się tutaj być, to czy objawy opisane przez panią stanowią dla pani trudność, przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, w relacjach, w spełnianiu się w różnych rolach życiowych itp. Jeśli tak jest, to proponuję zgłosić się na konsultację do lekarza psychiatry i/lub psychoterapeuty.

Pozdrawiam.