Czy moje zaburzenia mają związek z chorobą psychiczną?

Mam taki problem że mam bardzo dziwne wahania nastroju oraz napady agresji. W przeciągu kilku sekund potrafią się zdenerwować do takiego stopnia że na uspokojenie potrzebuje dobrych kilku godzin. Długo rozmyślam o tym co mnie zdenerwowało mimo że to była pierdoła. Irytuje mnie gdy ktoś powtarza kilka razy jeden wyraz nawet jeśli nie jest on skierowany do mnie to trafiają mnie takie nerwy że automatycznie jestem nie miła dla innych.Mam dni z ogromną ilością energii i jestem wtedy bardzo kochanym i czułym człowiekiem. A następnego dnia nie dam się nawet przytulić bo zaczyna mnie irytować dotyk i jestem nie przyjemna. Gdy się naprawdę bardzo zdenerwuje potrafię uderzyć pięścią w ścianę z ogromną siłą, rzucić czymś o ziemię lub wyrwać sobie nieumyślnie garść włosów (dociera to do mnie dopiero po fakcie). Mam niekiedy myśli o tym żeby zrobić sobie krzywdę ale staram się jak najszybciej wybić ze swojej głowy. Czy to mogą być jakieś zaburzenia dwubiegunowe te diametralne zmiany nastroju?
KOBIETA, 19 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisane przez Panią zachowania wskazują na poważne problemy z regulacją nastroju i impulsywnością, które mogą być związane z różnymi zaburzeniami psychicznymi. Mogą to być objawy zaburzenia dwubiegunowego, ale również inne stany, takie jak zaburzenia osobowości (np. borderline), zaburzenia lękowe, depresja, a nawet problemy związane ze stresem czy traumą.

Zaburzenie dwubiegunowe charakteryzuje się epizodami manii lub hipomanii oraz depresji. Objawy manii mogą obejmować nadmierną energię, poczucie euforii, drażliwość, a depresji – uczuciem smutku, niską energię i brak zainteresowania.

Osoba doświadczająca takich problemów powinna jak najszybciej skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą, aby uzyskać profesjonalną diagnozę i odpowiednie leczenie. Nauka technik radzenia sobie ze stresem, takich jak głębokie oddychanie, czy medytacja może przynieść ulgę. Ważne jest także unikanie używek, które mogą pogarszać stan oraz dbanie o zdrowy styl życia, obejmujący regularne ćwiczenia, zbilansowaną dietę i odpowiednią ilość snu.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/osobowosc-borderline-charakterystyka-rozpoznawanie-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.