Jak postępować z 9-latkiem w tej sytuacji?

Dzień dobry, chciałabym skonsultować się w sprawie dziecka. Syn ma 9 lat, od 4 r.ż. posiada diagnozę CAPD (centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego), a od 7 r.ż. ADHD (hiperkinetyczne zaburzenia zachowania) oraz ODD (zaburzenia opozycyjno-buntownicze) z aktualnie nasilonymi objawami agresji. W tej chwili na lat 9. Jest objęty kształceniem specjalnym a od ok. 2 lat uczęszcza na terapię psychologiczną. Od jakiegoś czasu syn stał się bardziej lękliwy, wybudzał się, nie mógł spać w nocy, bał się ciemności, chodził smutny i stał się agresywny: kopie, bije, wyzywa, przeklina, kłamie, gryzie, rzuca przedmiotami, ustala własne reguły postępowania. W szkole podniósł krzesło i chciał nim rzucić w kolegę krzycząc że "go zabije" oraz, że chciałby żeby nie żył. Kolejnego dnia rzucał w szkole krzesłami oraz nożyczkami w świetlicy szkolnej. Niszczy dzieciom rzeczy, jest prowokacyjny. Często muszę odbierać go ze szkoły w trybie pilnym ponieważ nie słucha wychowawców. Martwię się o syna, o to, że coś sobie zrobi lub coś się stanie innemu dziecku. Widzę, że moje dziecko ma dużą trudność w panowaniu nad agresją. Syn nigdy nie był leczony farmakologicznie. Wkrótce jeśli jego zachowania się nie zmienią może zostać wydalony ze świetlicy szkolnej lub będzie musiał kontynuować naukę w trybie indywidualnym. Proszę o pomoc i udzielenie wskazówek co mam zrobić, bardzo się martwię. Pozdrawiam serdecznie, Emilia P.
KOBIETA, 37 LAT 6 miesięcy temu

Dzień dobry, Pani Emilio,

Rozumiem, że sytuacja z Pani synem jest bardzo trudna i wymaga natychmiastowej interwencji. Ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z psychiatrą dziecięcym, który może ocenić, czy konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego, co może pomóc w stabilizacji nastroju i kontroli nad agresją. Kontynuowanie współpracy ze szkołą jest również kluczowe, aby zapewnić synowi odpowiednie wsparcie. Nauczyciele i specjaliści w szkole mogą wdrożyć indywidualne plany edukacyjne i strategie zarządzania zachowaniem, które pomogą w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami. Terapia behawioralna, w tym terapia poznawczo-behawioralna (CBT), może być skuteczna w nauce nowych umiejętności radzenia sobie z agresją i lękiem. Kontynuacja terapii psychologicznej jest kluczowa, ale warto również upewnić się, że terapeuta stosuje techniki behawioralne dostosowane do potrzeb syna. Wsparcie dla rodziców, takie jak udział w grupach wsparcia dla rodziców dzieci z ADHD, ODD i innymi zaburzeniami, może dostarczyć cennych wskazówek i strategii radzenia sobie z trudnymi zachowaniami. Konsultacje z psychologiem rodzinnym mogą pomóc w rozwijaniu skutecznych metod wychowawczych i komunikacyjnych. Stworzenie stabilnego i przewidywalnego środowiska domowego z jasnymi zasadami i konsekwencjami jest niezbędne. Wprowadzenie rutyn, które pomogą synowi czuć się bezpiecznie i przewidywalnie, oraz wspieranie pozytywnych zachowań poprzez nagradzanie ich, a jednocześnie konsekwentne stosowanie konsekwencji za agresję i nieodpowiednie zachowania, może przynieść pozytywne rezultaty. Nauka technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, medytacja czy ćwiczenia relaksacyjne, może pomóc synowi w zarządzaniu lękiem i stresem. Regularne spotkania z terapeutą i nauczycielami, aby monitorować postępy syna i dostosowywać plany terapeutyczne i edukacyjne w miarę potrzeb, są również istotne. Proszę pamiętać, że zarządzanie trudnymi zachowaniami wymaga czasu, cierpliwości i wsparcia wielu specjalistów. Pani zaangażowanie i troska o dobro syna są kluczowe w procesie poprawy jego funkcjonowania. Niech Pani nie zwleka z szukaniem pomocy specjalistycznej, aby zapewnić synowi jak najlepszą opiekę i wsparcie. Warto również rozważyć regularne ćwiczenia fizyczne, które mogą pomóc synowi w rozładowaniu nadmiaru energii i poprawie koncentracji. Wspólne spędzanie czasu na aktywnościach, które sprawiają mu radość, może również pomóc w budowaniu silniejszej więzi emocjonalnej i wzmocnieniu pozytywnych zachowań. Zwiększenie zaangażowania w jego zainteresowania i hobby może przyczynić się do poprawy jego samopoczucia i zmniejszenia zachowań agresywnych.