Czy połączenie tych leków jest bezpieczne?

Zdiagnozowano u mnie ADHD w wieku dorosłym. Lekarz przepisał mi metylofenidat, w postaci leku Atenza 54 mg. Nadpobudliwość ustała oraz koncentracja uległa poprawie, jednak zauważyłem, że mam przewlekle obniżony nastrój (już wcześniej leczyłem się na depresję). Zacząłem wraz z metylofenidatem przyjmować również wenlafaksynę w postaci leku Oriven 75 mg. Mam jednak kilka pytań, które zrodziło się już po wizycie u lekarza (a następna dopiero za kilka miesięcy): - Czy takie połączenie leków jest bezpieczne? (przeczytałem np. o zwiększonym ryzyku wystąpienia zespołu serotoninowego) - Czy depresja współistniejąca z ADHD często jest leczona połączeniem tych dwóch preparatów? Z góry dziękuję za odpowiedź.
MĘŻCZYZNA, 37 LAT 2 miesiące temu

Ważny pełny wywiad , historia leczenia

Inne czynniki zdrowotne sytuacja życiowa, praca stresy etc

Pozdrawiam

Połączenie metylofenidatu (Atenza) i wenlafaksyny (Oriven) jest stosowane w leczeniu pacjentów z ADHD i współistniejącą depresją. W praktyce klinicznej takie połączenie jest stosunkowo powszechne, ponieważ metylofenidat pomaga w kontrolowaniu objawów ADHD, takich jak nadpobudliwość i problemy z koncentracją, podczas gdy wenlafaksyna jest skuteczna w leczeniu depresji.

Jednakże, jak słusznie Pan zauważył, istnieje pewne ryzyko związane z jednoczesnym stosowaniem tych dwóch leków, zwłaszcza jeśli chodzi o zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego. Zespół serotoninowy to stan, który może wystąpić, gdy poziomy serotoniny w mózgu są zbyt wysokie. Jest to potencjalnie poważne, ale rzadkie powikłanie. Objawy zespołu serotoninowego mogą obejmować m.in. pobudzenie, dezorientację, szybkie bicie serca, wzmożone pocenie się, drżenie, nudności, a w ciężkich przypadkach drgawki lub utratę przytomności. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Warto również monitorować wszelkie zmiany w samopoczuciu, nastroju i funkcjonowaniu oraz regularnie komunikować się z lekarzem na temat przebiegu leczenia.W związku z tym, że Pana pytania dotyczą bezpieczeństwa kombinacji tych leków, a następna wizyta u lekarza jest dopiero za kilka miesięcy, warto rozważyć wcześniejszy kontakt z lekarzem prowadzącym aby omówić wszelkie wątpliwości dotyczące terapii. W razie potrzeby, lekarz może dostosować dawkowanie lub zaproponować alternatywne opcje leczenia, jeśli uzna to za konieczne.