Zapytaj lekarza

1 , 0 3 0 , 2 8 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Oriven 150mg a odstawienie

Dzień dobry, zacznę od tego, że od jakiegoś czasu stosuję Oriven 150 mg. Dodam, że czuję się już lepiej, Oriven mi pomógł i poważnie zastanawiam się nad jego odstawieniem. Chciałabym się dowiedzieć więcej na ten temat. Czy Oriven można odstawić z dnia na dzień? Czy nie przyniesie to skutków ubocznych? Jeśli tak to co się może stać? Jak wygląda odstawienie Orivenu? Może w czasie "odzwyczajania" organizmu od leku powinnam stosować jakiś zamiennik? Może powinnam stopniowo zmniejszać dawkę? Czy Oriven będzie działał w mniejszej dawce? Co ile powinnam zmniejszać dawkę i o ile? Jak długo trwa wychodzenie z leku? Bardzo proszę o informację, bo w chwili obecnej nie mam możliwości skonsultowania się z lekarzem. Proszę o poradę, czy odstawić Oriven z dnia na dzień czy jednak stopniowo zmniejszać dawkę. Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Rozpoznanie nerwicy

Witam,

wenlafaksynę (Oriven) zalecam redukować stopniowo, by uniknąć objawów związanych z nagłym spadkiem stężenia leku we krwi. Wielu pacjentów w przypadku wenlafaksyny jest dosyć wrażliwych na zbyt szybkie lub nagłe odstawianie- występować mogą wtedy zawroty i bóle głowy lub przejściowe nasilenia niepokoju, wahania tętna i ciśnienia krwi.
Zalecałbym odstawianie stopniowe redukując dawkę o połowę co 2-3 tygodnie (czyli ze 150 mg na 75 mg a później 37,5 mg).
Odstawianie leków najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie- zbyt szybkie odstawienie przyczynia się do zwiększenia ryzyka nawrotu choroby lub zaburzenia

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

0

Lek należy odstawiać powoli, stopniowo uwzględniając indywidualną reakcję organizmu na odstawianie. Jeżeli po redukcji dawki występują zbyt przykre objawy może to oznaczać, że dawka została za bardzo zredukowana i trzeba zredukować o tyle, żeby objawy nie były zbyt dokuczliwe. Trzeba redukować tak, żeby organizm nie zauważał, że dawka jest zmniejszana.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy