Jak ma wyglądać odstawienie tego leku?

Witam, Jestem w ciężkiej sytuacji życiowej. Mam regularne sesje psychoterapeutyczne, ale dodatkowo dostałam receptę na Alprox 25mg x 3 razy dziennie (objawy - nagle zmiany humoru (łzy/agresja), problemy ze snem (bezsenność lub sen do 12-14 godzin), nadciśnienie (do 150/100), trzęsące się ręce, problemy z pamięcią) - mam przyjmować ten lek przez 3 (maks 4) tygodnie, do momentu ustabilizowania się sytuacji. Ale lekarz mi nie powiedział jak ma wyglądać odstawienie leku - czy po takim krótkim terminie będę problemy z odstawianiem Alproxu? Czu muszę stopniowo zmniejszać dawkę? Dziękuję uprzejmie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

czas leczenia przy pomocy Alprox powinien być możliwie jak najkrótszy i w przypadku napięć czy lęków powinien on wynosić od 8 do 12 tygodni. W okres ten należy wliczyć stopniowe zmniejszanie dawki i stopniowe odstawienie leku.

Leczenia nie należy bowiem przerywać w sposób nagły ze względu na ryzyko pojawienia się zespołu odstawiennego, w którym mogą pojawić się objawy podobne do tych, przez które zdecydowano się na podjęcie leczenia.

Przerwanie leczenia powinno więc polegać na stopniowym zmniejszaniu dawki aż do całkowitego odstawienia. Zaleca się, aby zmniejszać dawkowanie nie więcej niż 0,5 mg na dobę co trzy dni. Warto jednak porozmawiać o tym z lekarzem, który przepisał lek, bowiem - zgodnie z informacjami podanymi w ulotce leku – niektórzy pacjenci mogą wymagać wolniejszego zmniejszania dawek leku.

Pytania o odstawienie leku Alprox znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutki-odstawienia-alprox, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odstawienie-leku-alprox.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.