Czy to zdenerwowanie jest spowodowane odstawieniem tego leku?

Dzień dobry, przyjmowałam lek Citabax (brałam go 14 miesięcy na nerwicę lękową). W chwili obecnej nie biorę od 5 miesięcy. Odstawiając zmniejszałam stopniowo dawkę do najmniejszej. Odstawiałam po konsultacji z lekarzem, ponieważ nie było poprawy. Po odstawieniu przez dwa miesiące nie było tak źle a teraz czuje codziennie zdenerwowanie i delikatne lęki. Uczęszczam na psychoterapię i lekarz mówi,że to minie. Czy to zdenerwowanie jest spowodowane odstawieniem tego leku i czy to faktycznie minie?

Witam,

nie upatrywałbym przyczyn uczucia zdenerwowania w odstawieniu citalopramu (citabax). Lek ten bardzo rzadko wywołuje objawy odstawienne i praktycznie nigdy, gdy odstawia się go stopniowo.
Uczucie zdenerwowania bardziej wiązałbym z objawami nerwicy lękowej- z powodu której lek został przepisany. Przy dosyć długim (14- miesięcznym zażywaniu) może jednak miał pewną skuteczność- i choć nie zniósł w pełni objawów jakoś je tłumił?

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Jeśli specjalista, który Panią zna i prowadzi, zapewnia, ze podobny objaw może pojawić się w przebiegu zaburzenia czy odstawiania leku, warto mu zaufać i nadal intensywnie pracować nad sobą w psychoterapii. Warto także omówić ten problem w relacji ze swoim terapeutą. Podobna rozmowa może wiele wnieść i pomóc zrozumieć.