Witamy serdecznie,
opis bardzo pasuje do reakcji lękowej związanej z dużą zmianą życiową i przeciążeniem emocjonalnym. Ślub, nawet chciany, jest ogromnym wydarzeniem, które uruchamia lęk przed odpowiedzialnością, nieodwracalnością i utratą kontroli, a u części osób objawia się to właśnie napadami płaczu, somatycznymi dolegliwościami, kołataniem serca, bólem żołądka i natrętnymi myślami podważającymi wszystko naraz. Charakterystyczne jest też to, że objawy falują: w momentach uspokojenia znów pojawia się radość i ulga, co przemawia przeciwko rzeczywistemu „wypaleniu” relacji.
W tej sytuacji warto zgłosić się do psychologa lub psychiatry, najlepiej kogoś pracującego z zaburzeniami lękowymi, aby pomóc Pani zatrzymać spiralę lęku i nauczyć się regulować napięcie. Nie jest to moment na podejmowanie życiowych decyzji pod wpływem objawów, tylko na zadbanie o swoje zdrowie psychiczne. Jeśli dołączają się bezsenność, brak apetytu lub objawy się nasilają, konsultacja psychiatryczna jest szczególnie wskazana, bo czasem potrzebne jest krótkoterminowe leczenie. To, co Pani przeżywa, jest częste, odwracalne i możliwe do opanowania przy właściwym wsparciu.
Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-lekowa-co-to-jest-przyczyny-objawy-leczenie-zycie-z-nerwica-lekowa/6998843777370624a
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego partner nie chce wziąć ślubu? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Wątpliwość przed ślubem i wspólnym życiem - czy to objawy nerwicy i obsesji? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Problem z nieszczęśliwym uczuciem u 29-latki – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Miłość i plany na przyszłość z partnerem bez ślubu – odpowiada Mgr Joanna Kołodziejczyk
- Niepokojące objawy - czy mam nerwicę somatyczną? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Zmiany hormonalne w 7. tygodniu ciąży a depresja – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jakie objawy może dawać nerwica? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Wątpliwości przed zawarciem związku małżeńskiego – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Napady duszności i problem z zaśnięciem a nerwica – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Mam problem z nerwicą – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
artykuły
Depresja po miłości. Co roku 1200 Polaków chce się zabić po rozstaniu
Co trzecia podejmowana w Polsce próba samobójcza p
Aleksandra Stanisławska zachorowała na KZM. "Ból pozbawiał mnie świadomości"
Aleksandra Stanisławska, dziennikarka naukowa, wsp
Zuzia, dziewczynka w skórze utkanej z cierpienia
Przyszła na świat i już ją bolało. Nie rączka, nie