Czy nerwica lekowa może zaburzyć pracę serca?

Mam nerwice lekowa od lat obecnie zawsze po wstaniu rano kolacze mi serce i wtedy biore 10 propranololu i serce nie przyspiesza ale i tak czuje je ze mam tzn mocniejsze bicie przeskakiwanie.Prosze powiedziec czy nerwica moze az tak rozregulowac serce czy propranolol to nie za malo

Witam,

nerwica lękowa objawia się przyspieszonym biciem serca (tachykardią), zażywając propranolol redukuje Pani objaw (serce bije wolniej), jednak nie usuwa przyczyny problemu, która jest podłoże psychogenne. W przypadku zaburzeń lękowych wysoką skuteczność wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna jest to metoda leczenia porównywalna do farmakoterapii - którą w leczeniu zaburzeń psychicznych ustala lekarz psychiatra.
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry. Opisywane przez Panią objawy mogą być skutkiem zaburzeń funkcjonowania psychologicznego. Dodam, że farmakologia działa na objawy stresu, nie eliminuje jego przyczyn. Wskazaniem jest tutaj pomoc terapeutyczna. Stosowanie wyłącznie farmakologii może prowadzić w czasie do słabszego działania leków i własnie nasilenia objawów. Proszę rozważyć rozpoczęcie pracy z psychologiem lub terapeutą. Pomyślna interwencja terapeutyczna pozwala często na całkowite odtawienie leków i odzyskanie zadowolenia z życia. Pozdrawiam.