Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 7 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy kołatanie serca ma podłoże nerwowe?

Witam choruje na nerwice lekowa, doskwieraja mi jednak straszne kolatania serca, dodatkowe bicia. Odwazylam się i poszłam do kardiologa ekg prawidłowe, echo serca również będę miała zakłady również Holtera. Moje pytanie brzmi lekarz że względu na podwyższony puls zapisał concor cor jedna tabletkę dziennie. Kiedyś psychiatra zapisał mi propranolol ale go nigdy nie brałam. Który z tych leków będzie skuteczniejszy i lepszy na moje dolegliwości.
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Rozpoznanie nerwicy

Witam! Raczej Concor. Kołatania serca prawie zawsze towarzyszą zaburzeniom nerwicowym. Prawidłowe leczenie nerwicy powinno wyeliminować uczucie kołatania serca. Powodzenia W. Łuczkowski.

0

Szanowna Pani,
Propranolol jest lekiem z grupy beta-blokerów, zmniejszenia częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczy, obniżenia ciśnienie tętnicze - Concor cor jest lekiem z tej samej grupy, beta-adrenolityk. Jeden i drugi będzie niwelował objaw, nie leczą przyczyny problemu.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy