Jak poradzić z sobie z kołataniem serca?
Witam serdecznie. Od dawna mam problemy związane z przyśpieszonym kołataniem serca, jakie najczęściej wybudza mnie w nocy oraz związanymi z tym dusznościami i to automatycznie powoduje ciężki do opanowanoa stan lękowy - pomaga wybiegnięcie z domu na świeże powietrze (bez względu na temperaturę). Zrobiłem cały komplet badań serca i tylko przy 2-krotnym ekg wysiłkowym na bieżni wyszły lekkie nieprawidłowości przy b.wysokim wysiłku (chyba jakieś dolne rejestry). Kardiolog kieruje mnie na angio-tk z kontrastem. Czy to konieczne? Może to tylko nerwica? Trenuję trochę siłowoi jestem zdrowy. Ale przyznam że od lat mam b.stresujący tryb życia, kilka etatów, praca z ludźmi, duża rodzina, itp. Będę wdzięczny za poradę, bo po tych nocach ciężko mi się funkcjonuje i żona robi wyrzuty jak się potem zdrzemnę w ciągu dnia. Jacek l.44

MĘŻCZYZNA, 44 LAT ponad rok temu
Witam Pana,
Wskazana jest diagnostyka czynnika psychicznego. Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
z wyrazami szacunku, Bożena Waluś