Jak najskuteczniej wyleczyć nerwicę serca?

Witam! Mój mąż ma nerwice serca. Bardzo go kocham i wspieram, próbuje ograniczyć sytuacje stresujące. Jakie są najskuteczniejsze metody leczenia tego typu dolegliwości? Dodam że jego matka zmarła w wielu 39 lat w wyniku zatrzymania akcji serca w trakcie takiego napadu a więc podłoże jest genetyczne. Czy możliwe jest wyleczenie w tym przypadku?Bardzo go kocham i boję się że tak mogłoby się stać i jemu. Co mogę zrobić żeby temu zapobiec? Bardzo proszę o opinie.

Dzień dobry,

Podstawową metodą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia, czasem wspierająco stosuje się farmakoterapię.
Proszę namówić męża na podjęcie leczenia - np.: w Poradni Leczenia Nerwic, Poradni Zdrowia Psychicznego (w ramach NFZ) lub prywatnie - w formie ambulatoryjnej. Bądź też rozważyć leczenie na oddziale szpitalnym, w którym jest stosowana psychoterapia (np.: Szp. Uniwersytecki w Krakowie, IPiN w Warszawie).

Witam,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, Dla Pani męża zalecałabym psychoterapię poznawczo - behawioralną, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów. W leczeniu zaburzeń lękowych, nerwicowych bardzo dużą skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna
Zaburzenia lękowe objawiają się przyspieszonym pulsem (tachykardią) i podwyższonym ciśnieniem krwi, wskutek pobudzenia układu współczulnego (nadnercza produkują katecholaminy - adrenalinę i noradrenalinę), w stanach zagrożenia, np., strach, gniew, organizm mobilizuje się do działania., może występować napięcie mięśniowe, ból w okolicy karku i pleców. Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy 3 czynniki lęku:
poznawczy (myśli, wyobrażenia). fizjologiczny (doznania w ciele). behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te aspekty wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Terapia poznawczo-behawioralna pomaga zmieniać przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym.
Pozdrawiam serdecznie