Lek propranolol nie jest typowym lekiem przepisywanym na nerwicę, może on jednak w pewien sposób zniwelować nieprzyjemne objawy. By dobrać odpowiedni należy skontaktować się z lekarzem psychiatrą. Kłucie w klatce piersiowej jest stosunkowo częstym objawem nerwicy, której zazwyczaj towarzyszą także inne objawy takie jak: ból głowy, żołądka i serca, zawroty głowy, kołatania serca, uderzenia gorąca, problemy z oddychaniem, uczucie duszności i ciężaru w klatce piersiowej. Po wykluczeniu innych przyczyn zaleciłabym kontakt z psychologiem i psychiatrą. Pozdrawiam

0

Witam,

Propranolol jest lekiem kardiologicznym, stosuje się, w chorobach serca, zmniejsza akcję serca i obniża ciśnienie krwi czyli niweluje objawy pobudzenia układu współczulnego co jest charakterystyczne dla zaburzeń psychicznych, jednak nie leczy przyczyny problemu nerwica jest problemem psychologicznym, lęk paniczny leczy się psychoterapią poznawczo - behawioralną.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

0

Witam Pana
Doraźnie, jeżeli dolegliwości są wyjątkowo uciążliwe i utrudniają
normalne funkcjonowanie, można stosować środki farmakologiczne
o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk.
Jednak leczenie farmakologiczne jest leczeniem objawowym,
Propranolol WZF może złagodzić objawy paniki, np. kołatnie serca,
ale nie leczy ani nerwicy ani ataków paniki i nie rozwiązuje problemu,
jedynie tłumi objawy.
Jeżeli chce Pan skutecznie pozbyć się ataków paniki
i wyleczyć nerwicę, to zachęcam do skorzystania z psychoterapii.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty