Czy ataki paniki mają wpływ na serce?
Witam. Mam 23 lata. Od kilku miesięcy mam nerwicę. Odczuwam ciągły lęk,napięcie i niepokój. Mam napady paniki. Czy ma to jakiś wpływ na serce ? Miałem robione echo serca,ekg kilkukrotne,ekg wysiłkowe poprzedzające Holterem ekg 24 godziny. RTG klatki i usg jamy brzusznej. Wszystkie wyniki były ok. Czy sytuację stresujące w nerwicy i lęk mogą wywołać zawał czy coś podobnego w moim wieku ?

MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu
Witam Pana,
jeśli objawy utrzymują się latami i nie leczy się przyczyny, mogą prowadzić do trwałych i nieodwracalnych zmian somatycznych. Jeśli wykluczone są choroby serca, potwierdzone diagnostyką, w takim przypadku można diagnozować i leczyć podłoże psychogenne - w Poradni Zdrowia Psychicznego. Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania). Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów, polepszy się Pana jakość życia. Pozdrawiam serdecznie