Czy nerwica ma wpływ na pracę serca?

Witam. Mam zaburzenia nerwicowe od 10 lat. Leczenie dwa lata temu. Przyniosło efekty, ale po odstawieniu leków po kilku miesiącach wróciły objawy. Czasem mam, czasem jest bezobjawowo. Objawy przeróżne. Badania wszystkie robione kilkakrotnie. Moje pytanie, które mnie nurtuje brzmi : Od dwóch miesięcy mam tak(nie codziennie, z przerwami) przed wejściem w fazę snu spłyca mi się oddech po czym moje serce jakby zamierało a w tym samym czasie mam wstrząs (tak zwane wzdrygi) całego ciała, ale skupione jest to bardziej na sercu. Po czym serce zaczyna mi mocno bić i później albo mam tak drugi raz lub usypiam od razu. Oczywiście wtedy muszę wziąć tabletkę typu signopam. Boje się, że to coś poważnego, bo z każdym razem jest to silniejsze. Zazwyczaj pojawia się to jak jestem bardzo zmęczona lub po alkoholu. Badani kardiologiczne robione rok temu tj. Echo serca i holter 24h, wszystko prawidłowo. Bez dodatkowych skurczy. Aha i dodam, że czasem mam taki dodatkowy skurcz pojedynczy od czasu do czasu w dzień. Proszę o radę. Nie chce znów wyjść na głupią jak pójdę kolejny raz do lekarza rodzinnego po skierowanie do kardiologa.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Echo serca

Echo serca to inaczej elktrokardiografia. Jest to badanie serca. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Kardiolog dr Piotr Gryglas wyjaśnia, na czym polega to badanie.

Szanowna Pani,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty