Czy mam objawy odstawienia leku?

Witam Odstawiłem lek wenlafaksyna, ostatnia dawka była 20 stycznia Leczę się na nerwicę lękowa od prawie 6 lat Brałem lek effectin er w maksymalnej dawce 225mg Od 20 stycznia nie biorę już leku oczywiście po konsultacji z lekarzem prowadzącym Przez pierwszy tydzień odczuwałem jedynie objawy oddstawienne jak zawroty głowy, ból mięśni, ogólne rozbicie Od ponad tygodnia zaczął pojawiać się lęk i mocne ataki lęku, ataki paniki, Silny lęk oraz ataki paniki pojawiają się podczas nieobecności w domu Gdy tylko wyjdę z domu pojawia się słabość na nogach i bardzo mocne zawroty głowy Moje pytanie brzmi czy te objawy są tylko efektem odstawiennym i je po prostu przeczekać, czy świadczą o czymś innym Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 30 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Domyślam się, że nasilenie objawów lękowych po odstawieniu wenlafaksyny jest dla Pana mocno niepokojące. Objawy, które Pan opisuje, mogą być zarówno efektem odstawienia leku (zespół dyskontynuacji), jak i wskazywać na powrót lub nasilenie stanów lękowych niezależnych od procesu odstawienia.

Wenlafaksyna jest lekiem z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Ponieważ jej działanie wpływa na OUN, może powodować objawy odstawienne przy zbyt szybkim zmniejszeniu dawki. Mogą to być różnorodne symptomy i obejmować zarówno dolegliwości somatyczne, jak i psychiczne, w tym również nasilenie lęku. Każdy proces odstawienia leku psychotropowego wymaga indywidualnego podejścia i może różnić się w zależności od reakcji organizmu pacjenta. Dlatego tak ważne jest, by proces odstawienia był monitorowany przez lekarza i odbywał się stopniowo, zgodnie z jego zaleceniami.

Jeśli objawy lękowe utrzymują się, a nawet nasilają, szczególnie poza domem, proponuję, by ponownie skonsultował się Pan z lekarzem prowadzącym. Może być konieczna korekta farmakoterapii lub wprowadzenie innych strategii radzenia sobie z lękiem, w tym wsparcie psychoterapeutyczne, które często jest skuteczną formą leczenia nerwicy lękowej. Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne, a odpowiednie wsparcie może znacząco poprawić samopoczucie.

Poniżej załączam linki do artykułów, w których została poruszona podobna tematyka:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-lekowa-co-to-jest-przyczyny-objawy-leczenie-zycie-z-nerwica-lekowa

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-lekowo-depresyjne

https://portal.abczdrowie.pl/odstawienie-lekow-przeciwdepresyjnych

Proszę nie bagatelizować własnych odczuć i nie wahać się szukać pomocy. Życzę dużo zdrowia i siły w dążeniu do poprawy samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.