Czy te objawy nerwicy są niebezpieczne i grożą zawałem?

Dzień dobry. Mieszkam za granicą. Lekarz przepisał mi lorazepam 1mg ponieważ często dostawałam ataku paniki i po przeprowadzeniu badań krwi,moczu, tarczycy i ekg, które wyszły prawidłowe stwierdził że mam nerwicę lękową.. Dostałam wsparcie psychologiczne i chodzę na terapię relaksacyjną. Na początku dawka leku wynosiła 1mg rano. Po czterech miesiącach poczułam się lepiej i lekarz pozwolił mi odstawić lek redukując co tydzień lub co dwa tygodnie dawkę o1/4 . Od trzech tygodni nie biorę leku. Mam bóle głowy i wszystkich mięśni oraz szum w uszach. Boli mnie często w mostku i drętwieje mi lewe ramię. Codziennie mam palpitacje i puls powyżej 100.Miałam w tym stanie robione ponownie ekg i mierzone ciśnienie i wyszło prawidłowe Ale bardzo boję się tych palpitacji i bólu w klatce piersiowej bo myślę że to coś z sercem i że dostanę zawału. Psycholog twierdzi że to nawrót nerwicy i przepisał mi antydepresant. Ale nie chcę brać tego leku bo ma dużo skutków ubocznych. Czy te objawy są niebezpieczne? Grożą zawałem?Co robić by uspokoić serce w takim wypadku? Czy te objawy ustąpią?

Witam Panią,
Objawy, które Pani opisuje, w tym ciągły niepokój oraz lęk
o własne zdrowie i życie często towarzyszą zaburzeniom
lękowym, nerwicowym.
Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre doświadczenia
z przeszłości wywołały u Pani bezpodstawny,
a jednak dla Pani dokuczliwy lęk.
Jednak zaburzenia lękowe ani ataki paniki nie zagrażają życiu,
nie prowadzą do zawału ani do śmierci, ale znacznie obniżają
jakość życia, gdyż życie z zaburzeniami lękowymi to ciągły lęk,
udręka i nasilające się dolegliwości fizyczne, np. bóle w klatce
piersiowej
, duszności, kołatanie serca…, które jeszcze bardziej
potęgują ten lęk.
Zaburzeniom lękowym często towarzyszy rozdrażnienie,
napięcie psychiczne, znaczne obniżenie nastroju,
nieumiejętność odpoczywania…
Natomiast koncentrowanie się nawet na niewielkich
dolegliwościach powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie
narasta i coraz trudniej go ujarzmić, a to może doprowadzić
do poważnych zaburzeń
Ponieważ lęk jest silny i często trudno powiązać go z czymś,
co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,
zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.
Farmakologia natomiast jest leczeniem objawowym - leki
nie leczą zaburzeń lękowych i nie rozwiązują problemu,
jedynie tłumią objawy.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie, czasem antydepresanty o dodatkowym
działaniu tłumiącym lęk sprawiają, że lęki i inne dolegliwości
stają się łatwiejsze do zniesienia, ale nie rozwiązują
Pani problemów.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia lękowe,
i ataki paniki należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu
odzyska Pani spokój i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl