Czy mogę mieć zawał w wieku 23 lat?

Witam . Czy w wieku 23 lat mogę mieć zawał ? Czy moje objawy wskazują coś innego np Nerwice ? Od pewnego czasu mam kołatania serca , duszności , ucisk w mostku i odrętwiała lewa ręka . Czuje niekiedy ból ręki . Mam tez uczucie ze nie potrafię wziąć głębokiego wdechu i wtedy zaczynam panikować . Dodam ze jestem w trakcie diagnozy Alergologa , Kardiologa . EKG jak i echo serca wyszły mi dobrze , alergolog powiedział ze moje duszności nie są z alergii tylko raczej po wirusowe . Jak coś mi się dzieje czuje lek i panikuje . Proszę o pomoc

Witam Panią,

Objawy, które Pani opisuje, w tym ciągły niepokój oraz lęk o własne zdrowie i życie

wskazują na zaburzenia lękowe, nerwicowe.

Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre doświadczenia z przeszłości wywołały

u Pani bezpodstawny, a jednak dla Pani dokuczliwy lęk.

Jednak zaburzenia lękowe ani ataki paniki nie zagrażają życiu,

nie prowadzą do zawału ani do śmierci, ale znacznie obniżają

jakość życia, gdyż życie z zaburzeniami lękowymi to ciągły lęk,

udręka i nasilające się dolegliwości fizyczne, np. bóle w klatce piersiowej,

duszności, kołatanie serca…, które jeszcze bardziej potęgują ten lęk.

Zaburzeniom lękowym często towarzyszy rozdrażnienie, napięcie psychiczne,

znaczne obniżenie nastroju, nieumiejętność odpoczywania…

Natomiast koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach powoduje,

że lęk o zdrowie i o własne życie narasta i coraz trudniej go ujarzmić,

a to może doprowadzić do poważnych zaburzeń

Ponieważ lęk jest silny i często trudno powiązać go z czymś, co go spowodowało,

dlatego tak trudno rozpoznać, zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.

Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia lękowe i ataki paniki,

należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami

jak i przyczynami zaburzeń lękowych oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu

odzyska Pani spokój i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/